Élő Nagyvilág

Meghalhatott a megölt Hezbollah-vezér feltételezett utódja

ANWAR AMRO / AFP
ANWAR AMRO / AFP

A szlovákok hozták el a magyarokat Libanonból

A biztonsági szempontok miatt, minden evakuációs műveletről csak annak lezárultával tudunk beszámolni. Ez ma megtörtént, így most már kijelenthető, hogy augusztus után ma ismét sikeres műveletet hajtottunk végre, ezúttal szlovák barátaink segítségével

– írta a külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán szombaton délután.

Szijjártó Péter beszámolt róla, hogy a reggeli órákban elhagyta Libanon légterét a Szlovákia által küldött mentesítő járat, fedélzetén 9 magyar állampolgárral és egy libanoni családtaggal.

„A gép előbb Cipruson, majd ezekben a percekben Pozsonyban landolt, így most már valamennyien biztonságban vannak” – írta.

Hozzátette, korábban, augusztus elején már hoztak ki magyarokat a térségből, aminek köszönhetően azon állampolgárok, akik el szerettek volna jönni Libanonból, el tudták hagyni az országot a Honvédség gépével  Úgy folytatta, a közel-keleti helyzet eszkalálódása miatt ismét felajánlották segítségüket a Libanonban tartózkodó magyaroknak. Ezen felhívásra összesen 10 állampolgár jelentkezett, így megállapodtak a szlovákokkal, hogy az általuk indítani tervezett mentesítő járaton helyet biztosítanak a magyarok számára.

Ezen együttműködés nem példátlan, hiszen mi is, amikor lehetőségeink engedik, minden esetben felajánlunk helyeket saját evakuációs járatainkon a szomszédos, valamint az európai uniós országoknak, akik rendre élnek ezen lehetőségekkel

– jegyezte meg.

Most azonban a szlovákok hozták el a magyarokat, akiknek evakuációját a bejrúti képviseletünk koordinálta, és a hazatérőket magyar konzulok várták Larnakán és Pozsonyban is egyaránt, megadva minden segítséget az állampolgárainknak közölte a miniszter.

A mai művelet sikeres volt, de sajnos a helyzet egyre csak súlyosbodik a Közel-Keleten, ezért hangsúlyosan arra kérek minden magyar állampolgárt, hogy utazásai során lehetőleg kerülje el ezt a térséget a következő időszakban

– írta Szijjártó Péter.

Elérhetetlen a megölt Hezbollah-vezér feltételezett utódja

Péntek óta nem ad magáról életjelet Hashem Safieddine, aki nagy valószínűséggel a múlt héten Izrael által meggyilkolt Haszan Naszrallah utódja lenne, lett volna a Hezbollah élén.

A Sky News Arabia megkeresésére egy neve elhallgatását kérő libanoni tisztviselő azt mondta, hogy egyre kevesebb az esélye annak, hogy a terrorszervezet várományos vezetője túlélte a pénteki bejrúti légicsapást, ami feltehetőleg ellene irányult izraeli részről. Egy másik forrás egyenesen úgy fogalmazott, hogy gyakorlatilag nulla az esélye annak, hogy bárki túlélte a támadást a város déli részén.

A New York Times úgy tudja, hogy Izrael a Hezbollah vezetőinek megbeszélését célozta, az egyeztetésen pedig ott volt Safieddine is.

Egyelőre kutatni sem tudnak utána a folyamatos izraeli csapások miatt.

Bár a Hezbollah próbálta felvenni vele azóta a kapcsolatot, péntek reggel óta elérhetetlen.

Megölték a Hamász parancsnokát Libanonban

A Hamász közölte, hogy egy izraeli csapás megölte egyik parancsnokát, feleségét és két lányát egy észak-libanoni menekülttáborban – egy olyan területen, amelyet korábban nem érintett a jelenlegi konfliktus. A The Guardian arról is ír, hogy robbanások sorozata hallatszott Bejrút déli külvárosai felett szombaton kora reggel.

Joe Biden szerint az izraeliek még nem jutottak döntésre egy Irán elleni katonai csapásról, de az amerikai elnök a Fehér Ház sajtótájékoztatóján azt mondta, Izraelnek nem az iráni olajlétesítményeket kellene célpontnak választania.

Az ENSZ elítéli a ciszjordániai menekülttábor elleni izraeli támadást

Az ENSZ pénteken „törvénytelennek” nevezte és elítélte az előző nap Izrael által egy ciszjordániai menekülttábor ellen intézett, tizennyolc ember életét kioltó légicsapást.

Ez a támadás az izraeli biztonsági erők által Ciszjordániában végrehajtott katonai jellegű műveletek során elkövetett törvénytelen erőalkalmazás aggasztó környezetébe illeszkedik, amelyek számos sérelmet okoztak a palesztinoknak és jelentős károkat idéztek elő az épületekben és az ellátó rendszerekben

– írta közleményében az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosságának a megszállva tartott palesztin területért felelős irodája. Az izraeli hadsereg csütörtökön közölte, hogy az észak-ciszjordániai túl-karmi menekülttábor ellen a hadsereg és a Sin Bét, az izraeli belbiztonsági szolgálat által közösen végrehajtott légicsapás során likvidálta a Hamász iszlamista palesztin szervezet egyik helyi vezetőjét. 2000 óta az Izrael által 1967 óta megszállva tartott Ciszjordánia elleni csütörtöki légicsapásnak volt a legtöbb áldozata – közölte a palesztin biztonsági szolgálat egyik illetékese. Az ENSZ Emberi Jogi Főbiztossága szerint „az izraeli biztonsági erők által Ciszjordániában végrehajtott – gyakran fölösleges, aránytalan, így törvénytelen – rendszeres és véres erő alkalmazásának újabb egyértelmű példájával állunk szemben”. Pénteken százak vettek részt Túl-Karmban az áldozatok nyilvános temetésén, közöttük több maszkot viselő, feketébe öltözött fegyveres. Izrael augusztusban már mért légicsapásokat Túl-Karmra és szárazföldi műveleteket is hajtott végre az Izraellel harcoló fegyveres csoportok elleni nagyszabású offenzíva keretében több város és palesztin menekülttábor ellen a megszállva tartott Ciszjordánia északi részében.

A Hamász Izrael elleni véres támadása kiváltotta gázai háború kezdete – október 7. – óta egyre fokozódik az erőszak egyrészt a palesztinok, másrészt az izraeli hadsereg és a telepesek között. A palesztin egészségügy-minisztérium szerint legkevesebb 701 palesztint lőttek le izraeli katonák, illetve telepesek, míg izraeli hivatalos adatok szerint legkevesebb 21 izraeli katona halt meg palesztin támadásokban, illetve katonai műveletek során. A Hamász fegyveres szárnya, az al-Kasszám Brigádok megerősítette pénteken, hogy egyik parancsnoka, Zahi Jászir Oufi, valamint hét másik harcosa elesett a Túl-Karm elleni csütörtöki izraeli légicsapásban.

(MTI)

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik