A csillagászok nagy reményeket fűznek ahhoz, hogy a C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) üstökös az elkövetkező időszakban több egymást követő reggelen is látható lesz a napfelkelte előtti órában – írja a Live Science. Fontos hozzátenni, hogy üstökösök esetén a biztató előzetes számítások dacára sincs garancia a szabad szemes észlelésre, előfordulhat, hogy az objektum valamilyen esemény következtében mégsem lesz megfigyelhető.
Október közepén majd további esély adódhat az észlelésre.
Az objektum először az északi féltekéről lehet látható néhány fokkal a keleti-délkeleti horizont felett. Szeptember 27-én bukkanhat fel, az Egyenlítőhöz közelebb pedig október 2-ig látható maradhat. Az üstököst 30 perccel napkelte előtt lesz érdemes keresni, a legalkalmasabb napok a megfigyelésre a szeptember 29. és a szeptember 30. lehetnek, ilyenkor a fogyó félhold miatt ideálisabbak a viszonyok.
Bár a C/2023 A3 remélhetőleg szabad szemmel is észlelhető lesz, az üstökösök viselkedésének előrejelzése nem egyszerű, ezért ajánlott legalább kézi távcsővel felszerelkezni. Az objektumot legkönnyebben jellegzetes csóvájáról ismerhetjük fel – ez akkor alakul ki, amikor a Napot megközelítve az üstökös felmelegszik, és por, illetve illó anyagok szabadulnak fel belőle.
A pontos fényesség még bizonytalan, egyes becslések alapján azonban az égitest olyan ragyogó lehet, mint az éjszakai égbolt 20 legfényesebb csillaga. Az üstököst térségünkből szeptember 30-ig észlelhetjük, majd október 12-én, amikor a Földhöz legközelebb jár majd, ismét megfigyelhetjük, ekkor már a nyugati horizonton lesz. Ezt követően a C/2023 A3 fokozatosan el fog tűnni, legközelebb 80 ezer év múlva tér majd vissza.