Tudomány

Kiderült, milyen sűrűn kell nyelvet mosni

Science Photo Library / Getty Images
Science Photo Library / Getty Images

Nyelvünk döntő szerepet játszik az étkezésben, a beszédben és számos létfontosságú emberi funkcióban, így a megfelelő szájhiginéia fenntartása rendkívül fontos a hétköznapokban. Ehhez pedig a szakértők szerint elengedhetetlen a nyelv rendszeres tisztítása, írja a Science Alert.

A nyelv felszínét apró dudorok borítják, úgynevezett papillák. Ezeket néha összetévesztik az ízlelőbimbókkal, azonban a 200–300 ezer papillának csak egy kis része tartalmaz ízlelőbimbókat. A felnőttek nagyjából 10 ezer ízlelőbimbóval rendelkeznek, amelyek szabad szemmel nem láthatók és főleg a nyelv hegyére, oldalára és hátuljára koncentrálódnak.

Dileep Sharma, a Newcastle-i Egyetem professzora szerint az egészséges nyelv rózsaszín, habár az árnyalat egyénenként változhat, a sötéttől a világos rózsaszínig. Kis mennyiségű fehér bevonat normális lehet, ugyanakkor a jelentős változások vagy elszíneződések betegségre vagy egyéb problémákra utalhatnak. Ezért a szakértők szerint naponta egyszer-kétszer érdemes megtisztítani a nyelvet is.

A nyelv tisztítása mindössze 10–15 másodpercet vesz igénybe.

A folyamat elvégezhető egyszerű fogkefével, de akár az erre a célra kitalált nyelvkaparóval is. Ezek segítségével az ember eltávolíthatja az ételmaradékokat és megakadályozhatja a mikrobák felhalmozódását. Nem mellesleg a kellemetlen szájszag ellen is hatásos lehet. Érdemes ugyanakkor figyelemmel követni a nyelv változásait.

Mire utalnak a változások?

A nyelv felszínén kialakuló fehér bevonat az egyik leggyakoribb változás egészséges embereknél. Ez akkor fordulhat elő, ha abbahagyja a nyelv rendszeres tisztítását, melynek eredményeként felhalmozódnak az ételmaradékok és a mikrobák és lepedéket formálnak. Gyengéd súrolással azonban eltávolítható ez a bevonat.

A mikrobák eltávolítása azért is fontos, mert csökkenti a krónikus fertőzések kockázatát, amelyek átterjedhetnek más szervekre és akár súlyos betegségeket is okozhatnak.

Ha sárgás bevonatot találunk, az gombás fertőzésre utalhat. Az úgynevezett szájpenész gyakori az idős embereknél, de azoknál is megfigyelhető, akik gyógyszert szednek vagy cukorbetegek. Gyermekeket és fiatal felnőtteket is érinthet a rendellenesség egy-egy betegség után, az immunrendszer átmeneti elnyomása vagy az antibiotikum-használat miatt.

A dohányzás vagy a sok erős színű étel és ital fogyasztása – például a tea és a kávé – szőrös megjelenést okozhat, melyet a baktériumok túlszaporodása okozhat.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik