Ez, ha megtörténne, “nemcsak az EU, Franciaország, hanem az egész világ számára katasztrofális lenne”. Ha lehetséges, akkor az eurózóna adósságválságának megoldásáról szóló vitát “a 27-ek” (az összes EU-tagállam) között kell lefolytatni. Azonban Franciaország és Németország nem zárkózik el attól, hogy csak az eurózóna 17 tagja kössön megállapodást, ha a zónán kívüli országok – mint Nagy-Britannia vagy Svédország – nem akarnak részt venni benne – tette hozzá a miniszter, aki a Canal Plus televíziónak adott nyilatkozatot az uniós tagállamok csütörtökön kezdődő kétnapos csúcsértekezlete előtt.
Leonetti bírálta a hitelminősítő intézeteket. “Egy kicsit bosszantó (amit csinálnak). Korábban csak gazdasági és pénzügyi normák alapján ítéltek, most politikaiak alapján. Nem a hitelminősítők dolga a politika, hanem a népeké és képviselőiké” – szögezte le.
Az Európai Unió lehetséges legjobb, “AAA” hosszú távú osztályzatát is negatív kihatású – vagyis viszonylag rövid időn belüli leminősítés valószínűségére utaló – felülvizsgálat alá vette szerdán a Standard & Poor’s, miután a hét elején hasonló megfigyelést jelentett be az euróövezet 15 tagállamára, köztük az összes “AAA” adósosztályzatú valutauniós tagországra, valamint az euróövezet pénzügyi stabilitását szolgáló mentőrendszer (EFSF) “AAA” osztályzatára is.
A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja szerda éjjel Londonban közölte: az EU egészére most bejelentett negatív felülvizsgálat azokat az aggályokat jelzi, amelyeket a cég az euróövezet mélyülő politikai, pénzügyi és monetáris problémáiból a valutauniós szuverén adósok, és így az EU jövőbeni adósságszolgálati kapacitására háruló hatásokkal kapcsolatban táplál.
A Standard & Poor’s a döntéshez fűzött indoklásában kimutatta, hogy az EU teljes idei költségvetési bevételének 62 százalékát az euróövezeti tagországok adják, és az uniós bevételek valamivel több mint 49 százaléka az “AAA” besorolású EU-gazdaságoktól ered.
A hitelminősítők többszöri figyelmeztetése és a uniós tagországok közötti megosztottság okozta feszült légkörben tanácskoznak csütörtök estétől két napon át kötetlen formában az EU állam- és kormányfői. De előtte még az Európai Néppárthoz (EPP) tartozó állam- és kormányfők – köztük Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök – találkoznak az EPP Marseille-ben megrendezett 20. kongresszusának záró napján.