Belföld

Meghalt Kuti László, az ÉSZT elnöke, gyászol a PDSZ is

76 éves éves korában hunyt el. Az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés saját halottjának tekinti.

Az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés közösségi oldalán közölte, hogy elhunyt elnöke, Kuti László. 1946. január 20-án született Szegeden, ahol a Radnóti Miklós Gimnáziumban érettségizett. Utána a József Attila Tudományegyetemen 1969-ben szerzett geológusi és okleveles földrajz szakos tanári diplomát. 1977-ben doktorált földtanból.

Az egyetem után a Magyar Állami Földtani Intézetben dolgozott. Tudományos segédmunkatársként kezdte, a tudományos főmunkatársi fokozatig jutott el. Közben 25 évig volt osztály- illetve főosztályvezető. 2013-ban nyugállományba helyezték, de kutatásait évekig folytatta. Kutatási eredményeit 188 cikkben, 6 könyvben, 19 könyvrészletben, 6 ismeretterjesztő cikkben, illetve könyvrészletben publikálta.

1984 óta oktatott a felsőoktatásban. A debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetemen szedimentológiát, a szombathelyi Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskolán Magyarország földtanát, a szegedi József Attila Tudományegyetemen környezetföldtant, a Miskolci Egyetemen agrogeológiát tanít. 1989 óta a gödöllői Szent István Egyetemen, mint címzetes egyetemi docens a földtan alapjaira, hidrológiára, hidrogeológiára oktatott. A doktorandusz képzésben agrogeológiát is tanított.

Aktív szakszervezeti tevékenységét 1985-ben kezdte, amikor a földtani intézet szakszervezeti titkárának választották. 1988-1990 között részt vett a TUDOSZ, az ÉSZT, a KSZSZ és a SZEF alapításában. 1990-től 2014-ig a TUDOSZ elnöke, 1990-től az ÉSZT elnökségi tagja, alelnöke, 2008-tól az ÉSZT elnöke volt. 1990-től képviselte az ÉSZT-et az Érdekegyeztető Tanácsban, különböző közszolgálati érdekegyeztető fórumokban. Szívügyének tekintette a munkavállalók érdekképviseletét, a szakszervezeti mozgalmat. Konszenzuskereső személye garancia volt az ÉSZT-en belüli, illetve a konföderációk közötti együttműködésre is.

Hiánya hatalmas űrt hagy maga után. Az ÉSZT saját halottjának tekinti. Temetéséről később intézkednek.

A Pedagógusuk Demokratikus Szakszervezetét (PDSZ) is megrendetítte Kuti László halálhíre.  Őszinte részvétét fejezte ki családja és mindazok felé, akik gyászolják az elvesztését.

A szakszervezet akkor került közelebbi kapcsolatba vele, amikor az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés tagjává vált. Elnökként akkor külön kiemelte, hogy a PDSZ csatlakozásával nem csak egy tagszervezetet nyert a szövetség, mert így képes az oktatás egészére kiterjedő érdekvédelmet folytatni.

A PDSZ emlékeztetett arra is, hogy amikor terrorszervezetnek nevezték, Kuti László kezdeményezte, hogy a konföderációk zárjanak össze, és együtt ítéljék el a kommunikációs támadást. A kiszervezések, alapítványosítások idején is mindig azt vallotta, a közszféra attól közszféra marad, hogy az éppen aktuális hatalom milyen formában alakítja át, ezért szükséges a helyi szakszervezetek megerősítésére. A PDSZ még szeretett volna ezen együtt dolgozni vele.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik