Belföld

Romokban a forint, és nem is nagyon látni, mitől tudna erősödni

Varga Jennifer / 24.hu
Varga Jennifer / 24.hu

Kedden ismét történelmi mélypontra gyengült a forint az euróval szemben, olyannyira, hogy nem csak a 405-ös szintet vitte át a jegyzés, de délutánra 409 fölé emelkedett. Ez 1,2%-os gyengülést jelent a magyar deviza szempontjából hétfő estéhez képest, miközben a régióban a lengyel zloty 0,6%-ot veszített, a cseh korona pedig stagnált.

A Portfolio.hu elemzése szerint első sorban nem a háborús helyzet gyengíti a forintot, hanem egyre inkább a belső tényezők tartják nyomás alatt.

Az okok közt szerepel, hogy a kormány továbbra sem állapodott meg az Európai Bizottsággal a helyreállítási alap (RRF) és az új operatív programok forrásairól. Ugyan a kormányzati szereplők időről időre próbálják optimista nyilatkozatokkal nyugtatni a piacot, ez már kevés, brüsszeli nyugtatásra lenne szükség.

Szintén nem a forint mellett szól, hogy a magyar gazdaság fundamentumai, elsősorban külső pénzügyi mutatói jelentősen romlottak, a kormány kiigazító csomagja sem sikerült túl piacbarátra az újabb különadókkal, ráadásul az energiaválság is ott lebeg a horizonton.

 

Mindebből az adódik, hogy nem is látni, mitől tudna erősödni a forint, a negatív tényezők nemigen fognak egyhamar változni. Ráadásul a forint már akkor sem tud lábra állni, amikor kicsit javul a nemzetközi hangulat, majd ha beindul a kockázatkerülés, rögtön elsőként és legerősebben a magyar deviza indul el a lejtőn.

A cikk szerint leginkább az uniós forrásokkal kapcsolatos megoldástól lélegezhetne fel a forint. Ugyan az MNB a múlt héten az alapkamat és az egyhetes betéti ráta összeolvasztásával próbált meglepőt húzni, ennek hatása nem sokat tartott ki.  A jegybank kezében vannak egyéb eszközök, akár a verbális intervenció vagy a direkt piaci beavatkozás, de azok esetében is kérdéses a siker.

Ott van még a további kamatemelés lehetősége az MNB számára, legközelebb a csütörtöki egyhetes betéti tenderen tudnak lépni. Ha azonban ott megint felemelik az irányadó kamatot a negatív piaci fejleményekre reagálva, akkor azzal megint szétválik a két kamatszint, vagyis ezzel gyakorlatilag semmissé tennék a múlt heti meglepő lépésüket, írja a Portfolio.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik