A hamburger „feltalálását” egyébként sokan tévesen kötik az Egyesült Államokhoz, valójában több évszázados utat járt be, Amerika mellett pedig Ázsia és Európa játszott létrejöttében. Az interneten se szeri, se száma az arra vonatkozó teóriáknak, hogy a tatárok nyers, felvagdalt, fűszerezett húsától John Montagu, Sandwich grójának szendvicsén át az első new york-i hamburg steak készítőjéig ki, hol és hogyan vette ki a részét a folyamatból, amíg a híres harapnivaló elnyerte mai formáját .
Jóllehet, a nagy amerikai gyorsétteremláncok a hamburgert világszerte ismertté tették, az uniformizált összetétel, az alapanyagok, illetve az előállítás minősége miatt hosszú ideje az egészségtelen ételek emblematikus példájaként hivatkozunk rá.
Jørgen Leth dán filmrendező 80-as évek elején készített felvételén Andy Warhol amerikai képzőművész, a pop-up központi figurája, így tette magáévá az „egyenburgert”:
https://www.youtube.com/watch?v=Ejr9KBQzQPM
Emlékszem, hogy bár már néhány évesen is óriási zöldség-, gyümölcs- és főzelékrajongó voltam, miután 1990-ben Győrben az első vidéki McDonalds megnyitott, az akkoriban még abszolút egyedinek minősülő csúszdás játszóházukkal előbb csak behálóztak, majd az eperfagyijukkal és a Happy Meal mellé járó ajándékokkal hosszú évekig az egyik leglelkesebb törzsvendéggé tettek.
Hát igen…néha belegondolok, hogy két-három évtized alatt “mekkora kört írtam le”, és a 90-es évek elejétől hirtelen itthon is elérhető zöld békás és kólás Haribo, hagymás-tejfölös Chio Chips vagy 7 Up és társai kaotikus világából hogy találtam vissza a tiszta, természetes, (lehetőség szerint) transzparens alapanyagokhoz. Ahogy lépésről lépésre tértem át egy tudatos, egészséges életmódra, úgy tisztult fokozatosan a szervezetem és mára eljutottam oda, hogy egyáltalán nem is kívánom a feldolgozott, „műanyag”, mesterséges adalékanyagokat tartalmazó ételeket, italokat. A friss, élő, egészséges hozzávalókból készült fogásokra viszont nagyon is kiélesedtek a szenzoraim.
Szerencsére, immár Budapesten is egyre több helyen kóstolhattok kiváló burgereket (hússal vagy anélkül), de
A vegán „húspogácsát” még csak sütni sem kell, ellenben pillanatok alatt összegyúrhatjátok és némi zöldséggel, mustárral, illetve házi készítésű ketchuppal már kész is az isteni harapnivaló.
Steiner Kristóf írásait hosszú ideje követem, vegán receptjei pedig újra és újra elvarázsolnak. Alig vártam, hogy az elsők között szerezhessem be tavaly decemberben megjelent szakácskönyvét, amelyet – ahogy a szerző fogalmaz – egyaránt örömmel forgathatnak „szenvedélyes szakácsok, kezdő konyhatündérek, vegánok és kísérletező kedvű nemvegánok” is. A vegán konyha “nagyköveteként” könyvében konyhai technikákra, egyes alapanyagokra vonatkozó tudnivalókat és a vegánsággal kapcsolatos információkat is megoszt az olvasókkal.
A már említett nyers vegán húspogácsa receptje is Kristóf Konyhájából származik, amit én némi zabpehellyel, friss korianderrel és lime juice-szal egészítettem ki.
A sajtot ezúttal avokádószeletekkel helyettesítettem, a húspogácsának pedig friss spenótlevelekkel ágyaztam meg. A hamburgerzsemlére a MOM biopiacon a Galgafarm standjánál csaptam le (vasárnaponként a Szimpla Piacon is árusítanak), a mustár a Bio Berta termékcsaládjának tagja, a ketchup receptjét pedig szintén Kristóf szakácskönyvéből vettem, én egy-két evőkanál sűrített paradicsomot kevertem még hozzá.
Andy Warholra egyébként úgy tűnik, hogy más tipikus amerikai ételek sem gyakoroltak különösebben nagy hatást: egy 1964-es felvételen édesanyja társaságában épp müzlit kanalzgat. Bezzeg, ha a vegán hamburgeremet megkóstolta volna!
Hamis húspogácsa
Hozzávalók:
(kb. 3 nyers vegán pogácsához)
- 1 szál sárgarépa
- ½ cékla
- 1 szál újhagyma
- 3 evőkanál krémesre darált dió
- 3-4 evőkanál zabpehely
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 ek. zöldfűszer, só, bors
- ½ avokádó
- apróra vágott friss koriander
- 1 teáskanál frissen facsart lime juice
A répát és a céklát lereszeljük, az újhagymát vékony karikákra vágjuk, a diót krémesre daráljuk.
Hozzáadjuk a préselt fokhagymát, a zöldfűszert, a koriandert, sózzuk-borsozzuk. Ezután belekeverjük az avokádót és a zabpelyhet is, cseppentünk bele a lime levéből, majd az egészet konyhai botmixerrel alaposan öszedolgozzuk egy tatárbifsztek állagú masszává – ebből formázzuk majd a hamburgerpogácsákat. Nem kell megijedni, hogy kissé krémes marad és nem a megszokott keményebb textúrájú „húspogácsát” kapjuk, a többi kiegészítővel együtt fantasztikusan finom lesz a burgerben.
Ketchup:
- 2-3 paradicsom
- 2-3 evőkanál sűrített paradicsom
- 1 gerezd frissen préselt fokagyma
- olívaolaj, balzsamecet
- só, bors, bazsalikom, oregánó
A paradicsomot a sajtreszelő nagy lyukú oldalán felaprítottam, hozzáadtam a préselt fokhagymát, a sűrített paradicsomot, felöntöttem némi olívaolajjal, balzsamecettel, majd sóztam, borsoztam és a zöldfűszereket is hozzákevertem.