Egy új tanulmány alapján a halál beállta nem egy hirtelen pillanat, ahogy azt sokan gondolják, hanem egy meglehetősen lassú folyamat – írja az IFLScience. A szakértők azt a régi vitát akarták eldönteni, hogy pontosan mikor áll be a halál, ehhez több száz súlyos beteg, haldokló pácienst vizsgáltak meg. A hozzátartozók engedélyével az alanyok életjeleit mérték fel, miközben lekapcsolták őket az életfenntartó rendszerekről.
480 betegből 67-nél, azaz mintegy 14 százalékuknál a pulzustalanságot követően ismét működni kezdett a szív. A legtöbb páciensnél a leállások után néhány pillanattal már folytatódott az aktivitás, az egyik alanynak ugyanakkor 4 percen és 20 másodpercen át nem volt pulzusa, mielőtt szíve újra verni kezdett volna.
Dr. Sonny Dhanani, az Ottawai Egyetem munkatársa és a csapat vezetője szerint nagyon megrázó vizsgálatot végeztek. A kutatóknak az intenzív osztályon kellett megfigyelniük a haldoklókat, sok szakértő aggódott, kellemetlenül érezte magát, több orvos pedig nem is akart részt venni a felmérésben.
A vizsgálat egy nagyobb, Dhanani által vezetett program része, melynek célja a halál alaposabb megértése, illetve az esetleges új lehetőségek felfedezése a szerv- és szövetadományozásban. A friss eredmények megerősítik azt a korábbi elképzelést, mely szerint legalább öt percet kell várni a szív leállása után, mielőtt halottnak nyilváníthatnak valakit.
Fontos kiemelni, hogy a szív dokumentált újraindulásai nem vezettek az alanyok feléledéséhez. Akiknél megkezdődött a haldoklás folyamata, azok el is hunytak.