Tudomány

Hova forduljak, ha pikkelysömöröm van?

A pikkelysömör kezelés célja a tünetek csökkentése, a tünetmentes időszakok elérése a személyre szabott, komplex kezeléssekkel. Ehhez azonban házi praktikák helyett szakértői diagnózisra, bőrgyógyászati kezelésre és súlyosabb formákban Pszoriázis Centrumok nyújtott speciális segítségre van szükség. Mikor és kihez fordulhatunk?

A pszoriázis, más néven pikkelysömör rendkívül kellemetlen tünetekkel járó, gyakran súlyos bőrbetegség, amihez gyakran kapcsolódnak más kóros állapotok, például cukorbetegség, magas vérnyomás, krónikus, gyulladásos bélbetegség, illetve depresszió. Krónikus lefolyású, gyulladásos betegségről van szó, a tünetek egyénenként is nagy változatosságot mutatnak.

Az érintett területen – leginkább a hajas fejbőr, a könyök a térd és a keresztcsont feletti sáv – a bőr kivörösödik, megvastagszik, és vaskos, pikkelyes hámlás tapasztalható, erős viszketéssel párosulhat. Sokszor okoz tüneteket a körmökön, illetve egyes esetekben a gyulladás ízületeket is érint. Általában 40 éves kor előtt jelentkezik, hazánk lakosságának 2 százaléka érintett (férfiak és nők azonos arányban), világszerte 125 millióra becsülik a betegek számát.

Fontos tudni, hogy a pszoriázis nem fertőz, megfelelő, szakorvosi kezeléssel és a beteg együttműködésével a tünetek jelentősen csökkenthetőek, akár a tünetmentesség is elérhető.

Hova forduljak és mikor?

Mit tegyünk, ha felmerül a pikkelysömör gyanúja? Hol és hogyan tudnak segíteni? Erről kérdeztük Prof. Dr. Szegedi Andreát, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar dékánhelyettesét, a Bőrgyógyászati Allergológiai Tanszék vezetőjét.

A gyulladás, a viszkető, hámló kiütések első megjelenésekor érthető, ha az ember nem tudja, mivel áll szemben, és háziorvosához fordul. Az első tünetek leggyakrabban a hajas fejbőrön, a könyökökön vagy a térdeken bukkannak fel: lokális gyulladáscsökkentéssel átmeneti javulást el lehet érni, de fontos tudni, hogy a tünetek újra és újra jelentkeznek, így folyamatos kezelésre lesz szükség. Ugyanez igaz a körmökre is, ahol a tünetek gombás fertőzésre hasonlíthatnak, de az ennek gyógyítására alkalmazott készítmények természetesen hatástalanok.

Amennyiben a lokális otthoni kezelés nem megfelelő eredménnyel jár, a szakember szerint javasolt újból jelentkezni a  háziorvosnál, aki bőrgyógyászhoz fogja elküldeni a beteget. A középsúlyos eseteket a bőrgyógyászati szakrendelésen általában fényterápiás vagy gyógyszeres kezelésben részesítik. Súlyosabb esetben azonban érdemes felkeresni a speciálisan pikkelysömör komplex kezelésére szakosodott, úgynevezett Pszoriázis Centrumok egyikét.

Súlyos esetek

Adódik persze a kérdés, hogy mi számít súlyosabb esetnek? Erről a bőrgyógyász vagy a háziorvos tájékoztatja az érintettet, de természetesen maga a beteg is kezdeményezheti a centrumban való kezelését. A pszoriázis nagyon sok, akár egyénenként is eltérő jegyet mutat, ezért nehéz általános érvényű „szabályokat” megfogalmazni – hívta fel a figyelmet a szakember.

Ha a tünetek a test 5-10 százalékát, vagy ennél nagyobb felületet érintenek, érdemes terápiás centrumot felkeresni. Ezt bárki könnyen megbecsülheti, az ember tenyere ugyanis teljes bőrfelületének az egy százaléka

– mondja Szegedi Andrea. Hozzáteszi: persze vannak további „súlyosnak minősített kategóriák” is.

Ilyen például, ha a pszoriázis az ízületeket is érinti vagy ha ugyan kisebb, de olyan szenzitív területen van a pikkelysömör, amit a beteg nehezen tud elrejteni és a mindennapi életét, munkáját, társas kapcsolatait nagyon befolyásolják. Ilyenek hajas fejbőr, köröm, genitáliák, tenyér-talp érintettségek, melyek jelentősen rontják a beteg életminőségét.  A pikkelysömör megjelenése ezeken a területeken a beteg számára komoly lelki megterhelést jelent.

Jelentős javulás és tünetmentesség

A centrumok nagy terápiás tapasztalattal és eszköztárral rendelkeznek, a bőrgyógyászat mellett a többi érintett szakterület (kardiológia, diabetológia, reumatológia, stb) orvosai is jól ismerik a pikkelysömörös beteg speciális kezelési igényeit. Nagyobb klinikákról, megyei centrumokról van szó, ahol egész orvoscsoport dolgozza ki a legmegfelelőbb terápiát.

Pszoriázisra nincs univerzális gyógyszer, és végleges gyógyulást sem lehet elérni. Tünetmentességet viszont igen, ennek eszközei ismét a teljesség igénye nélkül:

  • az érintett bőrfelület közvetlen, külsőleg történő kezelése krémekkel;
  • fényterápia ultraviola (UV) fénnyel;
  • a szervezet immunválaszát gátló gyógyszerek alkalmazása, amelyek szedhetők szájon át, vagy beadhatók injekcióként a bőr alá;
  • a bőr alá juttatott injekcióban vagy infúzióban vénába juttatott biológiai hatóanyagok.

A terápia lépéseit, részleteit a beteg egyéni igényei, állapota alapján tervezik meg. Van, amikor a mielőbbi eredmény számít, ez esetben már 2-3 hétnyi kezeléssel is 60-70 százalékos javulást lehet elérni, míg máskor célravezetőbb a „lassabb” terápia.

Nagyon sok esetben, nagyjából a betegek felénél megvalósítható a teljes tünetmentesség, ám a komplex kezelés még a legegyedibb, legsúlyosabb esetekben is átlagosan 75 százalékkal képes visszaszorítani a pikkelysömört.

Szponzorált tartalom

A pszoriázis napjainkban minden eddiginél hatékonyabban kezelhető. Keresse fel a 9 Pszoriázis Centrum egyikét, ahol tapasztalt szakorvosok lesznek a segítségére.

További információ: pikkelysomor.mpke.hu.

A cikk Janssen támogatásával készült.

Olvasói sztorik