Élet-Stílus

Az aszpirin sem csodaszer

A trombózis egyik fajtája ellen tényleg hatékony, de sok a mellékhatása is.

A trombózist, vagyis a fokozott véralvadás miatt kialakuló vérrögöt és az általa okozott állapotot, keletkezési helye szerint két csoportra osztják. Amikor a vénás keringés romlik, például tartós mozdulatlanság esetén, vénás trombózisról, viszont ha a bajt a vérlemezkék összecsapódása okozza, artériás trombózisról beszélünk.

Az orvosok nagy része a trombózis kialakulása esetén a leghatékonyabb gyógyszert, a véralvadásgátlókat javasolja, ám vannak olyanok, akik azt tanácsolják páciensüknek, hogy igyon aszpirint.

Mióta felfedezték, az aszpirinnek már számos jótékony hatása derült ki: többek között az, hogy kiváló fájdalom- és gyulladáscsillapító. Ráadásul képes meggátolni az artériás trombózisok kialakulását, mivel fő alkotóeleme az acetilciszteinsav, így az ötlet nem feltétlenül rossz.

Csakhogy az aszpirinnek sok a mellékhatása is: a vénás trombózis esetében például teljesen hatástalan, nem gátolja meg egy újabb rög képződését, emellett vérzéseket okozhat a gyomorban és a béltraktusban, valamint az arra érzékenyeknél asztmás rohamokat is kiválthat.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik