Az edinburgh-i Queen Margaret Egyetem pszichológusai borzalmakban bővelkedő 8 percnyi részletet nézettek A bárányok hallgatnak című filmből kísérleti alanyaikkal, és megmutatkozott, hogy közülük a balkezesek több jelét mutatták a trauma utáni stressznek.
Amikor a nézőket ara kérték, hogy idézzék fel a látottakat, a balkezesek sokkal részletesebben számoltak be a filmről és jóval többször bocsátkoztak ismétlésekbe, ami általánosan jellemző azokra, akiket úgynevezett poszttraumás stressz szindróma gyötör.
Ez a balkezesek körében csaknem kétszer gyakoribb volt, mint a jobbkezeseknél. Úgy tűnik, hogy a balkezesnél általában domináns agyféltekének, a jobb oldalinak több köze lehet a félelemhez, de további kísérletek kellenek, hogy megértsük, mi is történik pontosan.
A betegség a súlyos, rendkívüli fizikai vagy lelki stressz után néhány héttel vagy hónappal jelentkezik. A zavar kiváltó oka egy tragikus esemény, amely lehet természeti vagy emberek által okozott katasztrófa, háború, fogság, koncentrációs tábor, súlyos baleset, mások erőszakos halálának a végignézése vagy terrorcselekmény, erőszak vagy kriminális cselekedet.
A traumát a személy ismételten újraéli, kényszeresen visszaemlékezik rá gondolataiban, álmodik róla, rosszabb esetben hallucinál. A traumás élményt szimbolizáló vagy arra emlékeztető külső helyzet vagy belső történés lelki szenvedést vált ki belőle.
AJÁNLOTT LINKEK:
Miért ijednek meg könnyebben a bal kezesek? (Daily Mail)
Tudj meg még többet a poszttraumás stressz szindrómáról! (WEBBeteg)