Kazahsztánon át vezet az út Svájcba. Persze ez innen Magyarországról nézve jó nagy kitérő, ám most jégkorongról van szó, és idén a Nur-Szultánára átnevezett Asztanában rendezik a divízió I/A-s világbajnokságot, ahonnan az első két helyezett válogatott jut majd fel a 2020-as elitmezőnybe.
A magyar jégkorong egész jó évet zárt. Ezúttal már nem csak az osztrák bázisú bajnokságban szereplő Fehérvár játszott az itteninél jóval erősebb ligában, hanem a szlovák élvonalba vándorló MAC és a DVTK is, ez pedig meg is látszik az összetételen: a 23-as keretből 17-en ebből a három csapatból érkeztek.
A három említett klub jól is szerepelt,
- a Volán felsőházba és rájátszásba jutott az EBEL-ben,
- a DVTK parádés alapszakaszt nyomott az Extraligában,
- a MAC pedig épp a miskolciakon át jutott el a negyeddöntőig Szlovákiában.
A magasabb színvonalú bajnoki meccsek után a felkészülés során elég jó képet festett a magyar válogatott, kezdve azzal, hogy majdnem sikerült kiegyenlíteni a svédek ellen négygólos hátrányból, de oda-vissza vertük a lengyeleket, a formálódó szlovénokat 7-4-re, az A-csoportra hangoló olaszokat 6-1-re győztük le, egyedül a vb-főpróba sikerült gyengébben a britek ellen, 3-1-re kikaptunk.
Két komoly hiányzónk van
Ha végignézünk a csapatunkon, akkor megállapíthatjuk, hogy nem nagyon lehetne erősebbet összerakni. A kapuban minden bizonnyal Vay Ádám lesz az első számú választás – noha az első meccsen Bálizs Bence véd majd -, akit egy éve a divízió I/A-s világbajnokság legjobb kapusának választottak. A védelem masszívnak tűnik, ráadásul összeszokott párosok alkotják, míg elöl kifejezetten biztató, hogy
A budapesti vb legjobb magyar csatára, Sebők Balázs nagyon hiányozni fog, de a Finnországban profiskodó játékos esetében sokkal fontosabb az egészsége, rövid időn belül három agyrázkódása is volt, így februárban úgy döntött, hogy több hónapos kényszerpihenőt tart a biztos felépülés érdekében. Nem lesz ott a csapattal Jarmo Tolvanen sem, a válogatott finn szövetségi kapitánya napokkal a vb kezdete előtt lett rosszul, kórházba került, és ugyan azóta már jobban van, nem utazott Kazahsztánba.
Megbízott edzőként a MAC vezetőedzője, Majoross Gergely irányít majd, aki mindent tud a válogatottról, amit lehet, 2013 óta tagja a stábnak, korábban pedig tíz éven volt maga is válogatott, ott volt a szapporói csodánál is.
Bitang házigazdák, NHL-sztár és hokizó szövetségi elnök az ellenfeleknél
A mieink tehát elvégezték a kötelező házi feladatot a világbajnokság előtt, ugyanakkor még ezek mellett is azt kell mondjuk, hogy bravúr lenne a feljutás, annyira erős a mezőny idén is.
Kazahsztán semmit sem bíz a véletlenre, elég erős csapatot állít ki a hazai vébére, minden adva van ahhoz, hogy diadalmenetben jusson fel a világ legjobbjai közé. A keret eléggé összeszokott, 16-an is abból a Bariszból érkeznek, amely az orosz bajnokságban szerepel, idén ment egy kört a rájátszásban is. A bivalyerős hazai mag mellett van öt honosított hokisuk is.
Szlovéniától több meghatározó játékos is hiányozni fog, viszont
aki kerek-perec kijelentette: ő csak a feljutással lenne elégedett. Márpedig, ha neki ez a célja, azt illik komolyan venni, főleg, hogy bár a felkészülés során becsúszott nekik pár vereség, a szlovén válogatott legnagyobb erőssége az, hogy pont a kiélezett tétmeccseken tudja a legjobb teljesítményt nyújtani.
Fehéroroszország az A-csoportból esett ki tavaly, ami elég sokkolóan hatott, ugyanis 2005 óta minden évben a legjobbak között szerepeltek, négyszer még negyeddöntőig is mentek az elitvébén. A kiesésnek megvoltak a következményei, változások történtek a szövetségnél és hosszú idő után ismét újra az orosz a hivatalos nyelv az öltözőben, mióta Andrej Sidorenko a szövetségi kapitány. A fehérorosz keret tele van rutinos játékosokkal és feltörekvő tehetségekkel, és nekik is van két honosított észak-amerikai hokisuk.
Dél-Korea volt az A-csoport másik kiesője tavaly, ők most egy kicsit sötét lónak tűnnek a vb előtt. Az ázsiai csapat a közelmúltban rohamos fejlődésen ment keresztül, virítani akartak valamit a hazai rendezésű olimpián és ez sikerült is nekik: a 2018-as játékokon helytálltak, a nagy felkészülés közben pedig két éve a világelitbe jutottak. Ott aztán leszerepeltek, de már előre tekintenek és Jim Paek szövetségi kapitány irányításával megkezdték az újabb olimpiai ciklust, így ugyan vannak még a csapatban honosított hokisok, de már sokkal több hazai játékos kap majd bizonyítási lehetőséget.
Litvánia a divízió I/B-ből érkezett, és ugyan könnyű lenne ujjal mutogatni rájuk, mint a mezőny leggyengébb csapatára, azok után, hogy két éve Dél-Korea, tavaly pedig Nagy-Britannia szaladt át a világ másodosztályán, már nem merünk ilyet tenni. Mindenesetre ők már annak is nagyon örülnének, ha megragadnának ezen a szinten. A keret tagja a legendás litván hokis, Dainius Zubrus is, aki közel 1400 meccset játszott anno az NHL-ben. Zubrus már 40 éves és egyébként a litván hokiszövetség elnöke, de még így is befér a válogatottba.
A végeredmény megtippelhetetlen
Elértünk a cikk azon részéhez, amikor valami okosat kéne mondani, de az elmúlt évek megtanítottak rá: a divízió I/A-ban tényleg bármi megtörténhet, gyakorlatilag bárki feljuthat az A-csoportba, de ugyanúgy kieshetnek olyan együttesek is, amelyekről nem is gondoltuk volna. Az egész vébé egy őrült rohanás, a csapatok hét nap alatt játsszák le az öt-öt meccsüket, így egymást követik a váratlanabbnál váratlanabb események.
Így a végén majd az a két válogatott fog örülni, amely ezt a káoszt a legjobban tudja kezelni. Reméljük, a magyar lesz az egyik.
Fotó: MTI/Czagány Balázs