„Az arc nélküli milliomos” – így becézi a legvagyonosabb romániai üzletemberek névsorát évente összeállító Capital gazdasági lap Teszári Zoltánt, aki 600 millió euró körüli vagyonával biztosan tartja harmadik helyét a listán. A Digiről ismert vezér, a Magyarországon 1998 óta jelen lévő RCS&RDS-főtulajdonos „arctalansága” azonban lassan repedezik. Annak ellenére, hogy sosem ad interjút, 2002-ben nyilatkozott utoljára a sajtónak, akkor is éppen a Capitalnak, amikor az először állította össze a 300-as toplistát. Visszavonultsága, a magánéletének szigorú körbebástyázása miatt, más eurómilliomosokkal ellentétben akkor sem ismerik fel az emberek, ha szembe jön az utcán, vagy a vendéglőben a szomszéd asztalnál vacsorázik.
Csakhogy amióta fia, Zoltán Krisztián versenyszerűen teniszezik és rajthoz áll a korosztályos európai turnékon az U14-es kategóriában, egyre gyakrabban bukkan fel a nézőtéren. A bukaresti Libertatea kiderítette, hogy 2018-ban svájci, ausztriai, magyarországi és svédországi versenyeken az ifjú Teszári tizenöt mérkőzést játszott és ebből ötöt nyert meg. Apja, anyja rendre elkíséri, de ők általában meghúzódnak a tribün szélén, tetején, így fotós legyen a talpán, aki kiszúrja őket.
Úgy tudni, a Teszári család elsősorban Magyarországon él, de Teszári Zoltán fenntart egy irodát a Nagyvárad melletti Félixfürdőn is, ahol állítólag szintén diszkréten, kerülve az embereket szokott futni az erdőben a sportolóknak kijelölt pályán.
A vidéki rezidenciára visszahúzódó Teszári család nyugalmát azonban az elmúlt hónapokban alaposan megbolygatták.
Az egyik legfájóbb, hogy Teszárinak meg kellett válnia az RCS&RDS-ben a legfőbb bizalmi emberétől, akivel az alapoktól építette fel kommunikációs birodalmát. A törvényszék ugyanis jogerősen négy év letöltendő büntetésre ítélte Ioan Bendei alelnököt és ügyvezető igazgatót, amiért – a korrupcióellenes ügyészség (DNA) által összerakott vádirat szerint –
Bendei ítélete mellett a cégre 1,23 millió lej (körülbelül 261 ezer euró) büntetést szabtak ki, Dragomir pedig szintén négy évre vonulhat rács mögé.
Így aztán érthető, hogy Bendei idén február 5-én benyújtotta lemondását. Másnap Sergei Bulgac az RCS&RDS vezérigazgatója közleményben értesítette a részvényeseket, hogy Bendei helyét az igazgatótanácsban ideiglenesen Dan Ionita, a cég pénzügyi igazgatója veszi át. A kiszivárgott információk szerint Bulgac ellenlábasa volt a cégben Teszári bizalmasának, így vélhetően széles mosollyal diktálta le a közleményben, hogy ezúton is köszönik a távozó alelnök hozzájárulását az RCS&RDS fejlesztéséhez.
Hírbe hozták az orosz kémbankkal
Szintén most tavasszal, újabb sötét fellegek gyülekeztek a kábeltévéguru feje fölött. Március legvégén közleményben utasították vissza Florin Cîţu liberális párti (PNL) szenátor vádját, miszerint a moszkvai Nemzetközi Beruházási Bank jelentős részvénycsomagot akar vásárolni az RCS&RDS-ben, s ezzel behoznák az oroszokat a cégbe. Romániában a PSD-ALDE kormány 2018-ban 4 millió euró állami pénzt pumpált a volt KGST-bankba, amelyet Magyarországon csak orosz kémbankként emlegetnek. Az ellenzéki liberálisok (PNL) szerint uniós tagállamnak, mint Románia, ki kellene szállnia a bankból, amelynek egyetlen érdeke, hogy manipulálja részvényes tagállamokat.
A hétköznapi csatározások mellett azonban a jelek szerint Teszári Zoltán most komoly stratégiai döntés előtt áll, legalábbis ami a Digi24 hírtelevíziót illeti. Dan Tăpălagă ismert román újságíró az rtvnews.ro portálon a napokban közölt elemzésében érvekkel támasztja alá, miért tolja be szép lassan a kormányzó szocdem-liberális-demokrata koalíció (PSD-ALDE) ölébe Teszári az eddig függetlennek és a hatalom kemény bírálójaként közismert hírcsatornát. Tény, hogy az elmúlt időszakban a Digi24 bezárt vidéki stúdiókat, a bukaresti központból több hírszerkesztő távozott, és olyan oknyomozó műsorok szűntek meg, mint például „A szétlopott Románia”. Tăpălagă úgy véli,
Ráadásul az RCS&RDS érdekelt az ősztől rajtoló 5G licensz-tenderen, ahol a PSD-ALDE támogatása nélkül labdába sem rúghatnak.
Feljövőben Pálfi Miklós, az ásványvízkirály
A leggazdagabb erdélyi magyarok közül tíz fért fel a toplistára, vagyonosodásuk boncolgatásakor eddig jobbára csak Teszári Zoltánnal és Verestóy Attila RMDSZ-es szenátorral foglalkozott a média. Verestóy 2018 januárjában bekövetkezett halálával alaposan megcsappant a magyar dúsgazdagok körüli csócsálható botrányok száma, hisz az 51. helyezett Mudura családban is nyugalom honol. Id. Mudura Sándor halálát követően az üzletet fia, ifj. Mudura Sándor vette át, s a Capital becsülte 95-100 millió eurós vagyon ingatlanbefektetésekkel gyarapszik. Úgy tűnik, hogy az apa által Bihar megyében kemény RMDSZ-es hátszéllel kiépített politikai kapcsolatrendszer életképes, jelenleg éppen egy régi nagyváradi vállalat helyére terveznek körülbelül 60 millió eurós befektetéssel lakóházakat, irodaépületeket.
A Mudura család helyére a legveszélyesebb a 60. pozíciót elfoglaló „ásványvízkirály” Pálfi Miklós a 70-72 millió eurós vagyonával. Pálfi román üzlettársával, Octavian Creţuval a Romaqua cégcsoportot vezeti, amelyik a borszéki ásványvíz kitermelője-forgalmazója, de óriási érdekeltségeket szereztek az üdítőgyártásban és a söriparban. Persze politikai kapcsolataikkal sikeresen húznak be állami pénzeket a fejlesztéseikbe, idén például 30-40 millió euróra számítanak gyáregységeik bővítésére, korszerűsítésére, elvégre a Romaqua tiszta román cég, amelyik verekszik a piaci szeletekért a Coca-Colával, a Pepsivel vagy a Heinekennel.
Pálfi után pedig hatalmas űr következik, a következő gazdag erdélyi magyarok már a mezőny alsóházában tanyáznak. Persze, minden esztendőben felmerül a kérdés, hogy a felsorolt háromszáz vállalkozó valójában mekkora pénzeszsákon ül, hisz lehet, egyesek vagyonát túl-, másokét pedig alulbecsülik. A Capital kizárólag piaci információk alapján saccol, de a kulcslyukon ők sem látnak be.
Kiemelt kép:MTVA/Bizományosi: Róka László