Ha létezne magyar tábortüzes slágerlista, első dalunk biztos előkelő helyen szerepelne rajta. Hell István Dinnyés József által megzenésített verséről van szó, amit egy orosz költőnek Jeszenyinnek ajánlott. Talán éppen emiatt a Hajnali ének című szerzeményt sokan hiszik fordításnak. Persze ez lehet amiatt is, mert hozza azt a hangulatot, amilyennek mi egy orosz búsongó, hajnali részegséget megéneklő verset, nótát elképzelünk. Ha valaki még így se jött rá, hogy ismeri dalt, talán a közkeletűbb címe segít: Elkártyáztam a gyönge szívem. Alább meg is lehet hallgatni. Aki pedig a költőről, a vers, majd a dal születéséről szeretne tudni, annak ajánljuk, hogy ide kattintson.
“Négy különböző nemzetiség képviselője volt az asztalnál: egy amerikai gyalogos, egy francia őrvezető, egy angol géppuskás és egy orosz hússaláta” – Rejtő zseniális regénykezdete jut eszünkbe a következő számról, melynek előadója egy ír énekes, magyar zenészek, valamint orosz népdalénekesek és egy angol sláger feldolgozásáról van szó. A zenekar Jamie Winchester telefonreklámnál kevésbé ismert magyarországi munkásságának a része, a Baba Yaga. Sajnos már 2008 óta nem lépett fel rockzenét orosz népdalelemekkel boszorkányosan jól ötvöző csapat. Nekünk az utóbbi években három koncert kívánságunk volt, a Kispál és a Borz, az Amorf Ördögök és ők. Már csak ők hiányoznak.
Visszatérünk az oroszokat idéző magyarokhoz, bár az alábbi úriember neve Cseh, dalának főhőse viszont orosz. Történetesen egyik kedvenc regényírónk Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij, a másik szereplő nemzetközibb és még nála is ismertebb. Találkozásuk színhelye Szentpétervár, és a dal hallgatva szinte látjuk magunk előtt a valószerűtlenül világos éjjelen magában beszélő, döbbentnek zavartnak fiatal írót. És miközben Tamást hallgatjuk, át is adnám a lehetőséget druszájának, hogy igazi orosz zenekarokkal folytassa kulturális kalandozásunk.
Köszönöm a szót, és azonnal kapcsolunk is tovább Szentpétervárra Leningrádba, ahonnét Szergej Snurov kollégánk jelentkezik. A Sziget fesztivál visszatérő vendége, az orosz ska cárja a domainnevek rejtelmeibe vezet be minket.
Leningrádon kívül is van ám ska-punk élet Oroszországban, itt van például a Distemper, amely 1989 óta zúz rendületlenül. Dacent, Konsztantyin, Baj, Ckipirics, Vászja és Ljoha (és korábban még sokan mások) 21 albummal örvendeztették meg Oroszhon ska iránt lelkesedő populációját. A következő dal egy fűről szóló gyerekfilm-zene átirata, amely szintén a fűről szól, csak teljesen másféléről, mint az eredeti.
Kedves Táncolók! A diszkónak vége, ezt (szokás szerint) szép lassú dallal jelezzük, az utolsó opuszt még hallgassák végig, aztán elbúcsúzunk, mint ahogy Vlagyimir Vlagyimirovics is elhagyja hazánkat. A végére egy másik Vlagyimirt hagytunk, de egy maximálisan zseniálisat. Viszockijt.