A német sajtó a hatóságokat, élükön Angela Merkel kancellárt, teszi felelőssé a G20-as csúcstalálkozót övező hamburgi zavargások okozta és az ország hírnevét romboló káoszért – írta szombati lapszemléjében az AFP hírügynökség.
A legnagyobb példányszámú napilap, a Bild maró hangvételű szerkesztőségi cikkben azzal vádolta a kancellárt, hogy nem gondoskodott már rögtön az első órákban a rend fenntartásáról csütörtökön. “A biztonságérzet, amelyet az államnak garantálnia kell, eltűnt Hamburgból” – állapította meg a lap, zavarba hozva a német vezetőket kevesebb mint három hónappal a parlamenti választások előtt.
A politika viseli a teljes felelősséget a sebesült rendőrökért és a romlásért
– szögezte le Jan Reinecke, a BDK rendőrszakszervezet hamburgi vezetője a Der Spiegel magazinnak nyilatkozva.
Merkel “elfogadhatatlannak” nevezte az erőszak szintjét, miközben újabb nagy tüntetés várható, és félő, hogy újra összecsapások robbannak ki – írta az AFP, amely szerint Hamburg látványa messze elmarad attól a képtől, “a világra nyitott ajtótól”, amelyet a német vezetők a csúcs előtt mutattak be róla.
A Die Welt című konzervatív napilap szerint a hatóságok elvesztették az ellenőrzést az események fölött, az 1,7 millió lakosú város egyes negyedeit szinte átengedték a randalírozóknak.
A szombaton ismertetett adatok szerint eddig összesen 213 rendőr sebesült meg az összecsapásokban, és 265 embert vettek őrizetbe. A sebesült tüntetők számát egyelőre nem tudták megmondani. Pénteken a rendőrségnek erősítést kellett hívnia, pedig 20 ezer emberrel készültek a rendbontásra.
Timo Zill rendőrségi szóvivő azt mondta a Bild online kiadásának még pénteken, hogy a rendőröknek egyes időszakokban erőgyűjtés céljából le kellett állniuk. “Még soha nem tapasztaltunk ilyen mértékű gyűlöletet és erőszakot” – jelentette ki.
Az egyik legjelentősebb tüntetésszervező elhatárolta magát szombaton az erőszakos cselekményektől. Andreas Blechschmidt az NDR közszolgálati tévének nyilatkozva azt mondta: a tüntetés a szervezők által is ellenőrizhetetlenné vált, amit ő és kollégái elítélnek. A demonstrációval az volt a céljuk, hogy egyértelművé tegyék a G20-as vezetők számára felelősségüket a háborúkért és az éhínségért a világban, nem pedig az, hogy a tüntetők felgyújtsanak üzleteket és személyautókat.