Továbbra is kiemelten vizsgálják a nyomozó ügyészek, hogy miért robbantót P. László a Teréz körúton. A Magyar idők arról ír, hogy az ok lehetett akár zavaros, szélsőjobboldali ideológia is, mivel az egyik ruhadarabján a nemzetiszocialista black metal jelképeit viselte. Erre egy olvasójuk hívta fel a figyelmet.
A ruhadarabot a bíróságon viselte a fiatal április végén, amikor az előzetes letartóztatásának meghosszabbításáról döntöttek. A lap közölte, a gyanúsítottról készített fotó alapján több szubkultúra-szakértő is a nemzetiszocialista black metal (National Socialist Black Metal – NSBM) jelképeit azonosította, ezekhez hasonló szimbólumok tűnnek fel az Aryan (árja) Black Metalban is.
Bilkei Pál szerint lényeges, hogy a merénylet az október 2-i népszavazás előtt történt. A kriminálpszichológus úgy látja, P. László a szűk környezetét leszámítva elzártan élt, egészen a robbantásig. Kitervelte a folyamatot, amellyel felépítette önmagát.
P. László apja nem tudja, honnan van fiának NSBM-jelképeket hordozó ruhadarabja és ahogy arról sem, fia kapcsolatba került-e szélsőjobboldali figurákkal.
Ahogy arról már bezsámoltunk, P. László előzetes letartóztatását április végén három hónappal meghosszabbították. Új vallomást nem tett, a korábbiakhoz pedig semmit nem kívánt hozzátenni. Már akkor tudni lehetett, hogy ismét ügyvédet cserél, az egykori bíró Surdy Miklóst, aki kirendeltként volt mellette. Előtte Brunner Tamás látta el ezt a feladatot, ahogyan most a Portikot is védő Szikinger István, ő is megbízott védőként. P. László tehát jelenleg a harmadik ügyvédjét “fogyasztja“.
Azóta befejeződött az elmeorvosi vizsgálata és vissza is szállították a Venyige utcai börtönbe az Ideg- és Elmemegfigyelő Intézetből (IEMI). Az igazságügyi orvos szakértők ezúttal sem találtak büntethetőséget kizáró okot, így az ügy vizsgálata vádelőkészítési szakba léphet.
Ahogy arról már beszámoltunk, a fiatal – bár négy hónapig tartotta magát – február közepén megtörte a csendet. Akkor két egymást követő napon is kihallgatták. Pár nappal később már tudni lehetett, hogy mindent részletesen beismert, Brunner Tamás, a volt ügyvédje akkor azt mondta, valószínűleg azért, mert mostanra érett meg benne a gondolat, hogy beismerő vallomást tegyen. Az apa mindvégig kitartott, sőt most is kitart fia ártatlansága mellett.
A fiatalembert következő hét elején körülbelül nyolc órán át kérdezték, illetve akkor részletesen beszélt a már bevallott bűncselekményről. Elmondta egyebek mellett, hogy nem ismerte a két egyenruhást, akiket állítása szerint nem akart megölni a házilag készített szerkezettel, illetve a rendőrséggel sincs baja. Azt viszont, hogy újabb merényletre készült, tagadta. Arra a kérdésre, hogy mi motiválta, illetve, hogy mi volt a a célja, ha nem akarta megölni a két egyenruhást, nem adott választ. Következő alkalommal azonban már nem volt könnyű vele kommunikálni, nem akart beszélni.
A fiatalembert két hét kihagyás után, március 8-án ismét kihallgatták. Hogy az utolsó időpontban mire jutottak vele, nem derült ki, csupán annyi, hogy már nem Brunner védi a továbbiakban.
A Teréz körút Király utcai kereszteződésében szeptember 24-én, 22 óra 36 perckor robbant bomba, egy házi készítésű szerkezet. Percek alatt özönlötték el rendőrök a helyszínt, és a számuk a következő órákban csak nőtt, kisbuszok érkeztek, tűzszerészek jöttek, készenlétisek, de még terrorelhárítók is. Két rendőr sérült meg, egyikük életveszélyesen, társa pedig súlyosan. Papp Károly, országos rendőrfőkapitány a támadás másnapján azt mondta, ki akarták végezni a rendőreit. A gyanúsított az ügyészség szerint újabb robbantásra készülhetett.