A leletek egy korai, háromkaréjos kápolnához tartoztak egykor. Az épület létéről eddig nem tudtak a helyi történészek. A felfedezést a Cella Septichora – szintén ókeresztény kápolna – új régészeti kiállításának megnyitóján fogják hivatalosan bejelenteni – írja a Dunántúli Napló.
A feltárt terület – a pécsi Székeskáptalan tulajdonában lévő Rózsakert – valaha egy római kori temető része lehetett. A kápolna alatt kripta található, falát festményekkel díszítették.
Az ásatás folytatása pénz hiányában kérdéses. A kápolnát a jövőben a világörökségi helyszínekhez szeretnék csatolni.
Sophiane – a római kori Pécs – városának és temetőjének régészeti kutatása több száz éve folyik.
Az előkerült leletek alapján körvonalazódott a város és az ettől északra, a Mecsek hegységlejtőin elhelyezkedő temető területe.
Sophiane városának közössége a 4. században jelentős számú sírépítményt emelt. Az emlékek mind építészetileg, mind művészileg páratlan alkotások, amelyek 2000 óta az UNESCO világörökség részét képezik.
A világörökség építmények része a Cella Septichora hétkaréjos későrómai épület az egész Duna vidéken egyedülálló alaprajzú. A IV. századi épület 4-6 méter mélyen helyezkedik el. A falak maradványai 2 méter magasan is megőrződtek az utókor számára.
AJÁNLOTT LINKEK:
Szenzációs ókeresztény leletet találtak Pécsett (BaMa)
Újabb ókeresztény kápolnát fedeztek fel Pécsen (Hirado.hu)
Látnivalók a Cella Septichora-ban (Utazz Itthon)