Megírtuk, Kovács Zoltán nekiment a Transparency Internationalnek a friss korrupciós adatok miatt. Ami ugye nem lett túl fényes, Magyarország az 57. a szervezet korrupció érzékelési indexe alapján összeállított világranglistán, a tavalyihoz viszonyítva hét helyet csúszva vissza.
Ráadásul a kormányszóvivőnek nincs is igaza, mert a Transparency International (TI) Globális Korrupciós Barométer 2010-es jelentésében ez volt.:
Az eredmények szerint Magyarországon a megkérdezettek 75 százaléka véli úgy, hogy az elmúlt három évben nőtt a korrupció az országban. Ez egész Európában a második legrosszabb arány Románia után. A magyar válaszadók a pártokat tarják a legkorruptabbnak, őket az üzleti szektor képviselői követik. A bizalom hiányát jelzi, hogy Magyarországon az üzleti szektort az európai átlagnál lényegesebben korruptabbnak ítélik meg – derül ki a TI közleményéből.
A szervezet most válaszolt is Kovácsnak, ebben azt írják:
A TI az elmúlt években számtalanszor rámutatott arra, hogy korrupciós szempontból Magyarországon nem jó irányba haladnak a dolgok. Azt is sokszor hangsúlyozzuk, hogy a bajok nem 2010-ben kezdődtek. Már 2008-ban, a baloldali kormányzás idején felhívtuk a figyelmet arra, hogy intézményesült a korrupció Magyarországon, bár a vesztegetéseket ekkor még sokkal inkább ítéltük a demokratikus rendszer melléktermékének, mintsem alapvető jellemzőjének.
Érdekes, hogy a Fidesz ellenzékben még adott a Transparency International Magyarország szavára. Varga Mihály például 2008. szeptemberben a Korrupció Érzékelési Index kilenc évvel ezelőtti eredményeire hivatkozva interpellálta a szocialista-szabaddemokrata kormányt a Magyarországon már akkor is nagyon súlyos korrupciós problémák miatt.
Két hónappal később, 2008. novemberében pedig Orbán Viktor az alábbi nyilatkozatot adta a Heves Megyei Hírlapnak:
A Transparency International jelentésében azt olvastam, hogy Magyarország minden évben elveszít kettőszáz milliárd forintot a közbeszerzések körül uralkodó korrupció miatt.