A 2008-as pekingi olimpián szerzett negyedik hely után nem sokan gondoltuk volna, hogy újabb négy évet kell várni egy jó eredményre női kézilabdázóinktól egy rangos világversenyen. 2009-ben kilencedik hely a világbajnokságon, egy évvel később csupán tizedik pozíció az Eb-n, újabb egy esztendőre rá már azon kaptuk magunkat, hogy nélkülünk rendezik a vb-t, és ezáltal a 2012-es londoni olimpiát.
Aztán jött egy végtelenül szimpatikus norvég úriember, Karl Erik Böhn, aki a 2012-es szerbiai kontinenstornán egészen a bronzéremig vezette a nemzeti együttest. Két hónappal a siker után aztán jött a lesújtó hír: a kapitány leukémiával küzd.
A magyar szakemberek nem tudtak újat mutatni
A népszerű KEB betegsége miatt Hajdu János lett az ideiglenes kapitány, vele egy nyolcadik hely jött össze a szerbiai világbajnokságon 2013-ban, szinte ugyanazzal a csapattal, amelyik egy évvel korábban harmadik lett az Eb-n.
Egyöntetű vélemény, hogy kézilabdában az Európa-bajnokság a legnehezebb torna, utána jön az olimpia, és végül a világbajnokság. Ennek ellenére még az érem közelébe sem tudtunk kerülni.
2014-ben Magyarország rendezte a kontinenstornát, a szövetség elöljárói pedig úgy gondolták, Németh András a legalkalmasabb a pozícióra. A válogatott élén már korábban is dolgozó tréner sem váltotta meg a világot, a hatodik helyet sikerült megszerezni hazai közönség előtt.
Németh a hatodik hely ellenére megkapta a bizalmat, így a 2015-ös, az olimpiai kvalifikáció szempontjából rendkívül fontos világbajnokságon is ő irányította Szucsánszki Zitáékat. Jött a hatalmas lebőgés, csak 11. hely a vb-n, még az olimpiai pótselejtező is elúszott, Rióban sem lesznek ott a lányok.
A bukás után Németh lemondott. Mondjuk más választása nem is igazán volt, története legrosszabb vb-szereplését hozta össze az irányításával a női válogatott. A sors fura fintora, hogy a torna legfontosabb meccsét, a nyolcaddöntőt veszítette el a gárda. És persze nem más, mint a Kim Rasmussen irányította Lengyelország ellen.
Új időszámítás kezdődött
Idén februárban húzott egy váratlant a magyar szövetség. Ideiglenes jelleggel a két hazai nagyágyú, a Győri Audi ETO KC és az FTC-Rail Cargo Hungaria vezetőedzője, Ambros Martín és Elek Gábor lett a szövetségi kapitánya.
A két kiváló edző négy meccsre vette át a csapatot, akikkel sikerült is hozni a kötelezőt, azaz az Eb-kijutást. A két tréner természetesen a Rasmussen vezette lengyelek ellen debütált egy győzelemmel, majd néhány nappal később ezt egy hazai vereség követte.
Martín és Elek megbízatása lejárt, május közepén pedig az MKSZ bejelentette,
De ki is az a Kim Rasmussen?
Az edzősködést már 18 évesen elkezdő 44 éves dán szakember a lengyel női válogatottal elért sikereinek köszönhetően lett először igazán elismert szakember. Hat évvel ezelőtt, 2010-ben nevezték ki a lengyeleknél, ez idő alatt pedig két érmet is szerzett világversenyen. 2013-ban, majd 2015-ban is negyedik lett csapatával a világbajnokságon.
2015-ben a nemzeti együttes mellett klubcsapatnál is munkát vállalt, bár az első próbálkozása mindössze 28 napig tartott. A macedón Vardar Szkopje női csapatánál két és fél évre elvállata a szakmai tanácsadó szerepét, de finoman szólva sem jött ki Indira Kasztratovics vezetőedzővel, így gyorsan lelépett.
A balul sikerült macedón kaland nem szegte kedvét, elvállata a CSM Bucuresti irányítását, akiket Európa trónjára repített a mi nagy bánatunkra. A budapesti döntőben május 8-án ugyanis pont a győrieket verték a fináléban drámai mérkőzésen, hétméteresek után.
Rasmussen a Bajnokok Ligája mellett a román bajnokságot és kupát is megnyerte csapatával, de erre talán senki sem emlékszik.
Az egység, az összetartás és a kemény munka a legfontosabb
Rasmussen a kinevezése után az első videóüzenetében a következőt mondta:
Egységes és összetartó válogatottat szeretnék, hogy kemény munkával ott legyünk a nagy versenyeken és végső célként a 2020-as tokiói olimpián.
A dán szakembernél a legfontosabb, hogy mindenki beálljon a sorba. A lengyel válogatottnál volt rá példa, hogy ezt valaki nem tette meg. Legközelebb már nem kapott meghívót. Szerinte ez pofonegyszerű,
Az új kapitány hétfőn kezdte meg a felkészülést az együttessel. Már az edzőtábor előtt hangsúlyozta, a lányok nagyon unják majd az edzéseket, mert a legfontosabb a taktika begyakorlása, ehhez pedig rengeteget kell dolgozni.
Rasmussen a szövetség egyik legfontosabb előírásának eleget tesz, amely nem mást, mint hogy a mindenkori kapitánynak életvitelszerűen kell Magyarországon tartózkodnia, így folyamatosan figyelemmel tudja követni a játékosokat.
Tomori Zsuzsanna és Mészáros Rea sérülése miatt az előzetesen kihirdetett keret változott, de ebből is jól látszik, Rasmussen mindenkit szeretne kipróbálni. Ott vannak a csapatban a klasszisok, mint Görbicz Anita, Szucsánszki Zita, vagy éppen Kovacsics Anikó, de már fiatal tehetségek is meghívót kaptak. Elég csak a 18 éves érdi Szabó Laurát, a húsz esztendős mosonmagyaróvári Dombi Lucát, vagy a NEKA-n pallérozódó 17 éves Pásztor Noémit említeni.
A szakember a kerethirdetés utáni sajtótájékoztatón hangsúlyozta, arra kell törekedni, hogy mindig jól játsszon a válogatott, és ne legyenek hullámhegyek valamint hullámvölgyek:
A magyar válogatott a nyolc-tíz legjobb csapat között van a világon, de meg kell szüntetnünk azt az állapotot, hogy kedden elbűvölően, szerdán borzalmasan játszik.
Erre az állapotra egy példa: a legutóbbi vb-n a csoportkörben 32-15-re kikaptunk Montenegrótól, majd egy nappal később 29-22-re megvertük a szintén ugyanolyan jó Dániát.
Rasmussen bemutatkozására szombaton este hat órától kerül sor Siófokon Szlovénia ellen. Utána pedig jönnek a nehezebb feladatok. Először is a decemberi svédországi kontinenstorna, ahol Montenegróval, Dániával és Csehországgal került egy kvartettbe a válogatott.
Rasmussen tudását, elhivatottságát és eddig elért eredményeit figyelembe véve biztosra vesszük, hogy ő vezeti majd vissza a válogatottat arra az útra, amelyről 2013-ban letért.