Amber Rudd belügyminiszter a brit Konzervatív Párt kongresszusán jelentette be, szigorú szabályozásokat vezethetnek be az Egyesült Királyságban élő bevándorlókkal szemben. Így próbálnák elérni, hogy a külföldről érkező munkavállalók a munkaerőpiac hézagjait töltsék be és ne vegyék el a britek dolgát.
A tervek szerint
- a nem brit állampolgárságú diákok gyengébb színvonalú oktatásban részesülhetnek és köteleznék őket angol nyelvi tesztek írására,
- a vállalatoknak listázniuk kellene a nekik dolgozó nem brit állampolgárokat,
- a taxisofőröknek kötelező bevándorlási ellenőrzésen kellene átesniük,
- a lakáskiadókat börtönbüntetésre is ítélhetnék, ha ügyfeleik illegálisan tartózkodnak az országban,
- a bűnözőket deportálnák Nagy-Britanniából,
- a külföldi orvosokat hazaküldenék, és a következő évtizedben önellátásra állítanák át a Nemzeti Egészségügyi Szolgálatot.
A kormány számára a britek érdekei a legfontosabbak. A migráció fenntartható szintre való csökkentése nem lesz egyszerű. De elkötelezett vagyok a brit nép nevében
– mondta Rudd.
Beszédében a belügyminiszter hangot adott a kormány célkitűzésének, miszerint 100 ezerre csökkentenék a nettó migrációt (az érkező bevándorlók mínusz a távozó bevándorlók) a mostani 330 ezerről. Pontos határidőt nem akart megadni, de annyit megjegyzett, nem egyik napról a másikra fog történni.
Megeszik a jólétet
Néhány órával Rudd bejelentése után olajat tett a tűzre Liam Fox, a Nemzeti Kereskedelmi Minisztérium vezetője. A politikus elmondta, nem fogadják szívesen azokat a bevándorlókat, akik a britek jólétét fogyasztják.
A Brexit nem jelentette azt, hogy a migrációt nullára redukáljuk, de megbüntetjük azokat, akik úgy érkeznek ide, hogy soha semmit nem csináltak. Ha megkérdezik a briteket, mit gondolnak általánosságban a bevándorlásról, azt válaszolják, örömmel látják azokat, akik hozzájárulnak az ország jólétéhez.
Fox hangsúlyozta, minden arról szól, hogy felügyelhető legyen a migráció és csak azt engedjék be, akit ők akarnak. (Hasonlóan Orbán Viktor elképzeléséhez az alkotmánymódosítás kapcsán.)
Felháborodás
Josh Hardie, a Brit Iparszövetség vezérigazgató-helyettese úgy véli, itt volt az ideje, hogy tisztázzák a migráció értékét az Egyesült Királyságban.
A képzett munkaerőre vonatkozó korlátozásokat nem fogadják majd jól a kulcsfontosságú kereskedelmi partnerek, főleg, hogy év elején egy sor változást jelentettek be. Egy olyan időszakban, amikor szükségünk van az erős kapcsolatokra világszerte, nyitottnak lenni a legjobb, legokosabb és létfontosságú döntés
– vélte a szakember.