A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) adatai szerint tavaly egy százalékkal emelkedtek a katonai kiadások, az országok összesen 1676 milliárd dollárt költöttek fegyverre 2015-ben.
Európában a legnagyobb növekedést az Oroszországgal és Ukrajnával határos államok realizálták:
Érdekesség, hogy a nyugat-európai államok tekintetében 1,3 százalékos csökkenés tapasztalható. A kutatók arra számítanak, hogy a fegyverberuházások az Oroszországgal kapcsolatos feszültség, valamint a terrorfenyegetettség miatt növekedni fognak.
Sam Perlo-Freeman, a SIPRI szakértője úgy vélte, a tavalyi kiadások ellentétes trendekre utalnak. Egyrészt visszatükrözik a világ számos pontján lévő konfliktusokat, másrészt az olajárak csökkenése miatt kevesebb „olajpénzt” tudtak katonai eszközökre fordítani. A stockholmi intézet jelentése rámutatott, hogy az olajár zuhanása 2014-ben 2,4 százalékkal visszavetette a fegyvervásárlásokat, és vélhetően ez idén is folytatódni fog.
Ennek ellenére az Egyesült Államok messze az élen jár a fegyverbeszerzés terén.
A legnagyobb katonai beruházások országonként 2015-ben:
- Egyesült Államok: 596 milliárd dollár
- Kína: 215 milliárd dollár
- Szaúd-Arábia: 87,2 milliárd dollár
- Oroszország: 66,4 milliárd dollár
A legnagyobb csökkenést ezen a területen két olajtermelő ország, Venezuela (mínusz 64 százalék) és Angola (mínusz 42 százalék) könyvelhette el.
(MTI)