Egy új tanulmány alapján egy, a májbetegségek kezelésére használt gyakori antibiotikum szinte kezelhetetlen baktériumok kifejlődéséhez vezethetett – írja a The Independent. A szakértők szerint a rifaximin nevű anyag alkalmazása tehette lehetővé a rezisztens Enterococcus faecium (VRE) törzsek kialakulását, ezen ellenálló kórokozók gyakran idéznek elő súlyos kórházi fertőzéseket.
A csapat arra jutott, hogy a túlzott rifaximin-használat miatt jöhetett létre a daptomicinnel szembeni rezisztencia – ez az egyik utolsó hatékony kezelési lehetőség a VRE-fertőzéssel szemben. Eddig a kutatók úgy vélték, hogy a rifaximin alacsony kockázatot jelent az antibiotikum-rezisztencia kiváltásában.
Adrianna Turner, a Melbourne-i Egyetem munkatársa és kollégái úgy látják, érdemes alaposabban megérteni antibiotikum-használat negatív hatásait, és a klinikai gyakorlatban meg kell erősíteni felelős alkalmazásukat. Az ellenálló kórokozók súlyos problémával járnak, és más betegekre is átterjedhetnek.
A legújabb tanulmányban a kutatók olyan változásokat találtak a daptomicin-rezisztens VRE DNS-ében, amelyek az érzékeny törzseknél nem voltak jelen. Ezt követően kiderült, hogy a rifaximin alkalmazása okozta ezeket a változásokat.
A rifaximin specifikus átalakulásokat vált ki az RNS-polimeráz nevű enzimcsaládban. Ezek további változásokat idéznek elő a baktérium sejtmembránjában, ami pedig keresztrezisztenciát okoz a daptomicinnel szemben.
A rifaximin nem csak egy antibiotikummal szemben teszi ellenállóvá a baktériumokat, ellenállóvá teheti őket másokkal szemben is, beleértve az olyan kritikus, utolsó mentsvárként alkalmazott antibiotikumokat, mint a daptomicin
– emelte ki Turner.
A tanulmány szerint az orvosoknak óvatosnak kell lenniük a rifaximint szedő betegek VRE-fertőzéseinek kezelésénél, a gyógyszerhatóságoknak pedig számolniuk kell a következményekkel az antibiotikumok jóváhagyásakor. A csapat kiemelte: megfelelő alkalmazás mellett a rifaximin továbbra is hatékony, hasznos gyógyszernek tekinthető, használatánál azonban körültekintőnek kell lenni.