Az emberi bőrön gyakran előforduló baktérium segítségével készítettek egy olyan új szúnyogriasztót a kutatók, amely sokkal tovább képes távol tartani a vérszívókat, mint a jelenleg kapható termékek, írja a BGR.
A nőstény szúnyogok rengeteg tényező alapján döntenek arról, kinek a vérét szívják ki. Ezek között van például a testhőmérséklet, a bőrön lévő mikrobák által kibocsátott szagok, vagy éppen a szén-dioxid. Ezeket azonban nemcsak a szúnyogok tudják kihasználni, de akár a vérszívók távol tartására is be lehet vetni.
A kutatók azonban felfedezték, hogy ha sikerül elérni, hogy kevesebbet termeljen a bőr ebből, az azt eredményezheti, hogy az adott illető kevésbé lesz vonzó a szúnyogok számára.
Annak érdekében, hogy csökkentsék a tejsav termelését, a kutatók genetikailag módosították a Staphylococcus epidermidis és a Corynebacterium amycolatum baktériumokat. Az egereken történő tesztelés azt mutatta, hogy akár 11 napon át is éreztethette ez a megoldás a hatását, és a szúnyogok 64,4 százalékkal jobban kerülték a vérszívók az állatokat. A hvg szerint azonban az érdemi hatás kialakulásához három napra volt szükség.
A PLOS Nexus folyóiratban közölt tanulmány szerint ez a megközelítés azért is lenne előnyös, mert a jelenlegi megoldásokkal szemben ebben nulla a mérgező anyagok aránya, ami az embereknek és az élővilágnak egyaránt előnyös. Azt azonban egyelőre nem tudni, mikor és milyen formában lehet majd alkalmazni.