Anne Frank a holokauszt egyik legismertebb személye, tragikus történetét elmesélő naplója világszerte 65 nyelven jelent meg. Kevésbé ismert viszont a Frank-család bujkálását megelőző időszak, amikor Anne apja, Otto Frank keserves küzdelme, hogy vízumot szerezve kimenekítse családját a nácik karmaiból.
Otto már egészen korán felismerte, hogy Hitler Németországa végzetes lehet, ezért segítséget kért egy USA-ban tartózkodó barátjától. Levelezésükből kiderült, hogy már 1938-ban beadott egy bevándorlási kérelmet az Egyesült Államokba, az ügyintézők azonban még 1941-ben is így tanácsolták el:
A helyzetet nem látjuk kritikusnak, 6 hónap múlva kérvényezzék újra.
A levelezés sokat mesél a holokausztról és az amerikai bürokráciáról is, amely meggátolta sokak menekülését. Csak 1938-ban 300 000-en kértek menekültvízumot az USA-tól, de mindössze 20 000-et állítottak ki.
Otto kérelmeit minden ország elutasította, menedék híján pedig nem maradt más, mint elbújni egy titkos rejtekhelyen és reménykedni – derül ki a Viasat History közleményéből. A Frank-család 1942 nyarától kezdve összesen 25 hónapig bujkált a náci fennhatóság alatt lévő Amszterdamban, míg egy ismeretlen személy fel nem jelentette őket.
Anne mindössze 15 éves volt ekkor.Családjuk tragédiáját egyedül Otto élte túl, akihez eljuttatták lánya jegyzeteit. Egy friss dokumentumfilm, a Nincs menedék: Anne Frank történetének elhallgatott fejezete az ő történetét mutatja be, ahogyan családját próbálja menteni. A filmet április 13-án, szombaton 21:00-kor vetíti a Viasat History történelmi csatorna.