A gyémántok magas áruk mellett leginkább a keménységükről ismertek. Mivel nehezen karcolódnak, kedvelt ékszerek, de pengék és fúrószárak készítéséhez is felhasználják őket, hogy szinte mindenen áthatoló, tartós eszközöket gyártsanak. De létezik-e bármi, amely még ennél a drágakőnél is keményebb?
A tudományban több ismert módja is van a keménység mérésének, az egyik a Mohs-féle keménységi skála, amelyen 1-től 10-ig értékelik az anyagokat. A gyémánt 10-es értékkel a skála csúcsán áll, amely azt jelenti, hogy szinte bármit képes megkarcolni. Ennél precízebbnek számít a Vickers-keménységmérés, amely során azt vizsgálják meg, mekkora erő kell ahhoz, hogy egy hegyes tárgy bemélyedést okozzon az anyagon. A gyémánt ezen a vizsgálaton 10000 keménység egységes eredménnyel szerepel.
Live Science-nek.
– nyilatkozta Richard Kaner kémikus aA legtöbb matériát, amelyet a gyémántnál keményebbnek neveznek valójában a klasszikus gyémánt kristályszerkezetének módosításával, vagy a szerkezetet felépítő néhány szénatom más atomra cserélésével hoznak létre. A drágakő egyik legesélyesebb trónbitorlója a lonsdaleit lehet, amelynek szerkezete nagyon hasonlít a gyémántéhoz, azzal különbséggel, hogy kristályrendszere hexagonális, nem pedig köbös. A lonsdaleit azonban többnyire csak meteoritokban fedezhető fel, és csupán mikrométeres nagyságban, így egyhamar biztosan nem lesz képes kiváltani a gyémántot.