Számos sztereotípiával illetik az idős embereket, azonban az egyik gyakori mellérendelést megerősítette egy 2012-es tanulmány: eszerint az „öregemberszag” tényleg létezik, a kutatásban résztvevő alanyok ugyanis képesek voltak megmondani, hogy ki fiatal és ki idős, pusztán a testszag alapján – írja az IFLScience.
A tanulmány során arra kérték a különböző korosztályokat, hogy öt éjszakán át aludjanak pólóban, hónaljpárnával, ami felszívja az izzadságot. A betéteket ezután feldarabolták, üvegekbe helyezték, és arra kértek 20 és 30 év közötti alanyokat, hogy szagolják meg az üveg tartalmát, és értékeljék az illatot, valamint becsüljék meg az alany korát.
A kutatók szerint azonban az idősek különleges testszaga kultúrákon átívelően bizonyított jelenség – a japánok a kareishu szóval illetik -, és valószínű, hogy a bőr vagy a lehelet szaga eredményezi azt. Egy külön tanulmány megállapította, hogy a szagot termelő 2-Nonenal összetevő, valamint a bőrön lévő bizonyos lipidek mennyisége az emberek öregedésével növekszik, ami arra utal, hogy ezeknek lehet a legnagyobb szerepe a jellegzetes szag kialakításában.
Johan Lundström idegtudós, a tanulmány vezető szerzője szerint a többi állathoz hasonlóan az emberek is képesek a testszagokból olyan jeleket kiolvasni, mint hogy ki az idős, ki a beteg, sőt a rokonok, és a megfelelő partner kiválasztására is képesek lehetünk, pusztán szag alapján.