Benito Mussolini élete során rengetegszer került életveszélyes helyzetbe, azonban csodával határos módon mindegyik alkalommal legyőzte a halált – derül ki a Múlt-kor cikkéből. Az első világháborúban az osztrák-olasz határ mentén harcolt, ahol sokat kellett szenvednie a hidegtől, az esőtől, a sártól és az éhségtől.
A hegyvidéki lövészárkokban eltöltött néhány hónap életem legkeményebb próbatétele volt
– írja önéletrajzi visszaemlékezéseiben.
Első találkozó a kaszással
Mussolinit képzettségéből adódóan írnoki, titkársági feladatokra osztották volna be, ő azonban elutasította az iroda biztonságát és veszélyes felderítő küldetésekre jelentkezett, az 1916-os évet pedig lövészárokban töltötte.
1917. február 22-én egy felrobbanó aknagránát megsebesítette, emiatt a következő hat hónapot kórházban töltötte, ahol 44 repeszdarabot operáltak ki testéből. Visszaemlékezése szerint 27 műtétet végeztek rajta és a beavatkozások során az orvosok nem alkalmaztak fájdalomcsillapítót, így irtózatos fájdalmak gyötörték. A korházat az ellenség bombázni kezdte, Mussolinit pedig – állapotából adódóan – nem tudták kimenekíteni, ezért napokig az ellenséges tűz alatt álló kórház romjai között feküdt.
A férfi valahogy ezt is megúszta, de felépülése után már nem tért vissza a frontra.
Merényletkísérletek sorozata
A háború végét követően a szélsőjobboldali fasiszta mozgalom élére állva 1922-ben Olaszország vezetője lett. Hatalomra jutását azonban nem mindenki ünnepelte. Egyesek olyannyira kártékonynak tartották politikai működését, a tekintélyuralmi rendszer kiépítését és az olasz társadalmi átalakulásokat, hogy merénylet útján akarták eltávolítani a Ducét az ország éléről.
Ugyanezen év szeptemberében egy anarchista antifasiszta, Gino Lucetti gránátot hajított a Duce kocsijára, ám az lepattant a jármű szélvédőjéről és a járdán robbant, Mussolini sértetlenül megúszta. Októberben újra rálőttek a nyitott kocsiban Bologna városába látogató olasz vezetőre, aki ezúttal sem sérült meg.
Az 1931-es év is sűrű esztendő volt, bár itt már nem forgott közvetlen életveszélyben az olasz diktátor, mert a merényleteket szervező két anarchistát, az amerikai Michele Schirrut, majd az olasz Angelo Sbardellottót még azelőtt elfogták, hogy akcióba léphettek volna.
Mussolini szerencséje végül a második világháború végén, 1945 áprilisában fogyott el.
Az egykori vezér holttestét egy milánói benzinkút tetőszerkezetére akasztották.