Tudomány

Magyar felfedezés segíti a kemoterápia fejlődését

Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) Természettudományi Kutatóközpont (TTK) Szerves Kémiai Intézetében működő Kémiai Biológia Kutatócsoport munkatársainak új tanulmánya hozzájárulhat a gyógyászat fejlődéséhez – derül ki az intézmény közleményéből. Egyed Alexandra és munkatársai a kemoterápiás szerek szelektivitásának növelése céljából olyan zöld, narancssárga vagy vörös fénnyel lehasítható vízoldható blokkolócsoportokat azonosítottak, amelyek lehetővé teszik a fotoaktiválható kemoterápia klinikai transzlációját.

A terápiás szerek mellékhatásainak minimalizálása napjaink egyik legnagyobb orvostudományi kihívása. A hatóanyagok célzott bevitelével elvileg elkerülhető, hogy a gyógyszerek az egészséges sejteket is elpusztítsák. A kemoterapeutikumok hatóanyagainak szelektív alkalmazására több megközelítés is létezik, ám e téren jelenleg is számos megoldandó feladat vár a kutatókra.

Ilyen ígéretes eljárás a terápiás szerek fény segítségével történő, térben és időben kontrollált aktiválása.

A fénnyel aktiválható kemoterápia a hatóanyagok aktivitását kémiailag átmenetileg blokkoló csoportok alkalmazásán alapul. Ezek fénnyel történő besugárzása kiváltja a hatóanyag felszabadulását, amely révén az újra aktívvá válik. Az eljárás átültetése az orvosi gyakorlatba eddig azért nem volt lehetséges, mert az ilyen fényérzékeny blokkolócsoportok vagy csak az egészséget károsító UV tartományban voltak aktiválhatók, vagy rossz volt a vízoldhatóságuk.

Jackyenjoyphotography / Getty Images

A TTK Kémiai Biológia Kutatócsoportjának munkatársai legújabb kutatásuk során olyan vízoldható, zöld, narancssárga vagy vörös fénnyel lehasítható blokkolócsoportokat azonosítottak. Ezekkel az említett akadályok leküzdhetők, és így lehetővé válik a fotoaktiválható kemoterápia klinikai transzlációja.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik