Tudomány

Halott cetek sodródtak partra a törökországi földrengés után

PIO / AFP
PIO / AFP

Rendkívül súlyos földrengés rázta meg Szíriát és Törökországot a múlt hét folyamán, melynek már több mint 35 ezer áldozata van. A természeti katasztrófa azonban a közel fekvő sziget, Ciprus élővilágára is hatással volt: számos halott cet tetemét sodorta partra a víz – írja az Euronews.

A hétfői, 7,5-ös erősségű földrengés után csütörtökön négy cet sodródott partra a páfoszi Argakában, melyek közül hármat sikerült visszaengedni a tengerbe. A negyedik azonban elpusztult, közölte a ciprusi halászati és tengerkutatási hivatal. Egy nappal később, Polis és Pachyammos között újabb hat cetet sodort partra a víz. Szakértők szerint az állatok Cuvier-féle csőröscetek voltak.

Ez a legnagyobb cetpusztulás, amit Cipruson valaha feljegyeztek.Az állatokon hamarosan boncolást végeznek, amelyből kiderülhet, mi vezetett a vesztükhöz. A kutatók elmondása szerint azonban mivel a bálnák elsősorban a víz alatti hangokat használják kommunikációra és környezetük felmérésére, a tengeri zajok, befolyásolhatják a mélyen merülő bálnák navigációs képességét, az élelemkeresést és a ragadozók elkerülését.

Yiannis loannou, a halászati és tengerkutatási osztály munkatársa szerint az emlősök osztályába tartozó faj echolokációs rendszerét könnyen megzavarhatják az olyan események, mint a katonai gyakorlatok, vagy egy jelentősebb méretű földrengés.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik