Egy új tanulmány alapján földiekre emlékeztető felhők a Marson is megjelennek – írja az Európai Űrügynökség (ESA) oldala. Mindez meglepő, hiszen a két bolygó légköre nagyon eltérő, a marsi atmoszféra például igen vékony, és többnyire szén-dioxidból áll.
A kutatók két porvihart vizsgáltak, amelyeket 2019-ben figyeltek meg a vörös bolygó északi pólusán. Az eseményeket az ESA Mars Express űrszondája, illetve a NASA Reconnaissance Orbiter nevű űreszköze is dokumentálta.
Az adatok alapján a helyi viharok ciklikusan jelennek meg, valamint tűnnek el, és közös vonásokat mutatnak. A viharokra például spirálok jellemzőek, amelyek 1000-2000 kilométer hosszúak, és hasonló eredetűek, mint a Föld extratrópusi ciklonjai.
A fotók azt is felfedték, hogy marsi porviharok szabályosan elhelyezkedő kisebb felhősejtekből állnak, amelyek kavicsokhoz vagy szemcsékhez hasonlóan rendeződnek el.
A textúra a konvekció hatására alakul ki, ahogy a melegebb, kevésbé sűrű levegő felfele áramlik.
Bolygónkkal ellentétben a Marson a felemelkedő levegő nem vízpárát, hanem port szállít magával, ebből állnak össze a felhők. A kutatók azt is meg tudták állapítani, hogy a felhők fölött 140 kilométer per órás szél fújt. A számítások alapján a por 6-11 kilométer magasra képes jutni, a felhőcellák pedig átlagosan 20-40 kilométer hosszúak.
Colin Wilson, a Mars Express projektjének kutatója szerint a marsi atmoszféráról sokan egy száraz vagy sarki jellegű éghajlatra asszociálnak. Éppen ezért meglepő, hogy a porviharok kaotikus mozgásának nyomon követése révén párhuzamot lehet vonni a Föld nedves, meleg, a Marstól merőben eltérő trópusi vidékein zajló folyamatokkal.
A hasonló vizsglatok rendkívül fontosak a jövőbeli missziók szempontjából. Ahhoz, hogy a későbbi űrhajósok biztonságosan közlekedhessenek a bolygó felszínén, a helyi viharokat is meg kell ismerni.