Európa-szerte rengeteg folyó apad az extrém aszály miatt, az olaszországi Pó például rég nem volt ennyire alacsony. A csökkenő vízszint miatt sok helyen egyébként rejtett maradványok és formációk bukkannak elő. Németországban a közelmúltban egy úgynevezett éhségkő vált láthatóvá – írja a Business Insider.
Az egyik ilyen kő az Elba németországi szakaszán került elő, a lelet 1616-ból származik. „Ha látsz engem, sírj” – olvasható rajta német nyelven.
Thinking today abt the “hunger stones” I discussed in Underland; carved marker stones along Central European rivers that are exposed at times of extreme drought.
The most famous, on the Elbe, reads
“Wenn du mich siehst, dann wiene”;
“If you see me, weep.”https://t.co/JDCH3CT3aH pic.twitter.com/QDsgmMkC68— Robert Macfarlane (@RobGMacfarlane) July 18, 2022
Egy 2013-as, csehországi tanulmány alapján az éhségköveket kemény esztendőkben jelölték meg, a feliratok a szárazság veszélyeire figyelmeztetnek. A szövegek azt mutatják, hogy a szárazság rossz termést, a rossz termés élelmiszerhiányt, az pedig magas árakat és éhínséget eredményezett a szegények körében.
Éhségkövek utoljára 2018-ban kerültek felszínre, a mostani szárazság viszont sokkal súlyosabbá válhat. Andrea Toreti, az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának munkatársa szerint az idei aszály példátlan lehet az elmúlt 500 évben.
Egyre több a bizonyíték arra, hogy a klímaváltozás fokozza a szárazságok erejét és kockázatát. A folyamat hazánkat sem kíméli.