Egy friss tanulmány alapján a pandémia világszerte óriási fenyegetést jelenthet az emberek szív- és érrendszerére – írja az IFLScience. A korábbi kutatások szerint a COVID-19 a tüdő mellett a szívet is veszélyeztetheti, a bezártság pedig szintén megterhelést okozhat az egészségnek.
A szív- és érrendszeri betegségek 2019-ben globálisan mintegy 18,6 millió ember haláláért voltak felelősek. Egy évtized alatt nagyjából 17 százalékos növekedés jelentkezett ezen a téren.
Bár a koronavírus felbukkanásakor még úgy tudtuk, hogy a kórokozó a tüdőt károsítja, utóbb bebizonyosodott, hogy a COVID-19 más szerveket, köztük a szívet is roncsolhatja. A fertőzés bizonyos pácienseknél vérrögöket is kialakít.
A vírus azonban nem csak közvetlen módon fenyegetheti az embereket. A szakértők attól tartanak, hogy a járvány idején sokan nem jutnak el orvosukhoz, az egészségügyi ellátás pedig akadozik, emiatt rengeteg szív- és érrendszeri betegség maradhat azonosítatlan. További gondot jelenthet mindennapjaink átalakulása: az emberek az utóbbi időkben több alkoholt fogyasztanak, egészségtelenebbül táplálkoznak, kevesebbet mozognak, stresszesebbek, és gyakrabban jelentkeznek náluk mentális problémák.
Dr. Salim S. Virani, a Baylor Orvostudományi Főiskola munkatársa és a csapat tagja szerint a COVID-19 teljesen megváltoztatta az életünket, a folyamat pedig sok esetben a szív- és érrendszerre káros szokások felvételéhez vezet.