Tudomány

Az időben kezelt pikkelysömör akár teljesen tünetmentes is lehet

A pikkelysömör egy olyan krónikus betegség, amiről a legtöbb ember még mindig nem tud eleget – pedig, ha időben és megfelelően kezdik kezelni, akár teljesen tünetmentes is lehet. Az egész azon áll vagy bukik, hogy a beteg időben fordul-e a pikkelysömör kezelésben jártas szakorvoshoz.

A pikkelysömör egy autoimmun betegség, viszonylag sokakat, a világ lakosságának 2 százalékát érinti. Magyarországon nagyjából 200 ezer ember szenved tőle, ennek ellenére még mindig kevesen ismerik.

Ha az utcán megkérdeznénk az embereket, hogy mi az a pszoriázis, valószínűleg alig tudná valaki. Ha a pikkelysömörre kérdeznénk, talán néhányan.

– mondta a 24.hu-nak Petes Tamás, a Magyarországi Pszoriázis Klubok Egyesületének alelnöke.

Nálam 20 éve diagnosztizáltak pikkelysömört, ebből a szempontból is el tudom mondani a saját tapasztalataimat, civil szervezeti vezetőként pedig a betegtársaimét is. A betegség jellemzőit a kívülállók nagyon kevéssé ismerik, főleg azt nem tudják, hogy nem fertőz, nem lehet elkapni.

Az érintettek nem szívesen beszélnek az állapotukról, így akit egyébként érdekelne, hogy mivel járhat ez a betegség, leginkább az interneten nézhet utána. Többen vannak olyanok, akiknek a pikkelysömör tünetei tartósan komoly problémát okoznak. Ennek az az oka, hogy sokan nem jutnak el időben a megfelelő szakorvoshoz, vagy nem is tudják, hogy kihez forduljanak a panaszaikkal.

A pikkelysömör kezelése 4 kategóriába sorolható be:

  • az első a lokális, külsőlegeskezelés, ami krémeket és kenőcsöket jelent,
  • a másodika fényterápia,
  • a harmadik a hagyományos szisztémás kezelések (tabletták, injekciók, amelyek gátolják a szervezet immunválaszát),
  • a negyedik pedig a biológiai terápia „amelyek célzottan gátolják az immunválasz egyes elemeit”

– mondta Petes.

Ezzel pedig el is mondtam a pikkelysömörös betegség súlyossági fokozatait is: a beteg állapotától függően lehet enyhe, középsúlyos és súlyos a lefolyású.

Az, hogy egy betegnek milyen kezelésre van szüksége, az állapota súlyosságán múlik.

A pszoriázisnak van egy betegútja: akinél enyhe tünetek vannak, ott segíthetnek krémek, kenőcsök, akinek pedig középsúlyos vagy súlyos, ott már általában csak a szisztémás gyógyszeres kezelés vagy a biológiai terápia segíthet.

Ezt a szakorvos dönti el, hogy ki melyikbe tartozik és hogy kinek melyik kezelés a legmegfelelőbb. Általában az számít, hogy milyen testfelület-százalékot fed le a pszoriázis, amelyre egy mérőszámuk van az orvosoknak, de nagymértékben befolyásolja a kezelést az egyéb kisérőbetegségek például az ízületi bántalmak jelenléte is.

Ma már, ha valaki időben és megfelelő kezeléshez jut, akkor a betegsége jó eséllyel tünetmentesíthető.

– mondta Petes.

Olyan korszerű gyógymódok, készítmények, kezelési technikák állnak rendelkezésre, amivel egy megfelelő időben végzettterápia teljesen megszüntetheti a tüneteket. De nagyon fontos a korai kezelés: sajnos vannak olyanok, akik alternatív módszerekkel próbálkoznak, lekenik sima testápolókrémmel, vagy elfogadják laikusok tanácsait, és aztán nem jutnak időben kezeléshez. Nagyon ritkán olyan is előfordul, hogy a háziorvosnál akad el a beteg. Ha valaki időben, megfelelő bőrgyógyász szakorvoshoz jut el, akkor neki kordában tudják tartani a betegségét.

Fontos megjegyezni, hogy a pszoriázis nagyon egyedibetegség, általánosságban nagyon nehéz róla beszélni. Egyfajta kezelés előfordulhat, hogy valakinek használ, másnak pedig egyáltalán nem.

Kezeléstől, betegségtől és egyéntől függően a tünetmentesség lehet akár folyamatos is. Ez azt jelenti, hogy ha megtalálják a megfelelő gyógymódot valakinek, akkor amíg azzal kezelik, tartósan tünetmentes maradhat.

– mondta a betegszervezeti vezető.

Változó, hogy kinek milyen hosszú a betegútja a tünetmentességig, mivel nagyon egyénfüggő, hogy kinél mikor ismerték fel, diagnosztizálták először a pikkelysömört, és milyen lépéseket kell végig járnia a páciensnek addig, amíg megtalálják a hatékony kezelést.

A különböző kiegészítő kezelések,az életmódváltás, pszichológus is sokat segíthet a betegeken.

Haszorongás, depresszió jelentkezik, mindenképpen érdemes pszichológushoz fordulni. Nekem meggyőződésem, hogy a pikkelysömörös közösség, egy betegszervezet sokat tud segíteni egy szorongó, magányos beteg lelkiállapotán is. A pszoriázis klubok tagjaiként különböző életkorból és élethelyzetből összegyűlünk és tudunk olyan tanácsot adni a másiknak, amitől jó irányba változhat az élete.

Szponzorált tartalom

A pszoriázis napjainkban minden eddiginél hatékonyabban kezelhető. Keresse fel a 9 Pszoriázis Centrum egyikét, ahol tapasztalt szakorvosok lesznek a segítségére.

További információ: pikkelysomor.mpke.hu.

A cikk Janssen támogatásával készült.

Olvasói sztorik