A Kínai Tudományos Akadémia kutatói olyan újfajta okos ragtapaszt fejlesztettek ki, amely képes jelezni, milyen fertőzést tapasztottak le vele, és stimuláció hatására képes olyan anyagot kiváltani, ami meggyengíti a fertőzést. Az újítás sokat segíthet az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok elleni küzdelemben – írja a Science Alert.
A tapasz attól függően változtatja a színét, hogy milyen fertőzéssel kerül kapcsolatba: fehér marad, ha egyáltalán nem érzékel baktériumot, sárga, ha gyógyszerrel kezelhető baktériummal találkozik, és piros, ha olyan a fertőzés, ami további kezelést igényelhet a gyógyszeren felül is, vagyis antibiotikum-rezisztens baktériumról beszélünk. Minél sötétebb a tapasz színe, annál erősebb a fertőzés, vagyis annál több baktérium van a sebben.
Ha a tapasz olyan baktériumot érzékel, ami ellenáll a gyógyszeres kezelésnek, az oxigén egy speciális, nagyon reaktív fajtáját engedi ki magából, ami meggyengíti a baktériumot, így segítve a későbbi kezelés eredményességét. Sőt, a tapaszból antibiotikumot is szivárogtathatnak, már a fertőzés megjelenésekor, ami nem ad lehetőséget a baktériumnak arra, hogy mutálódjon, vagy megerősödjön, és ellenállást fejlesszen ki.
A kutatók szerint a bakteriális fertőzés monitorozása nagyon fontos a kezelés szempontjából, de gyakran későn kezdődik meg, és drága műszereket igényel. Az antibiotikumok helytelen használata pedig felgyorsíthatja a rezisztencia kialakulását. A tapasz alkalmazása azért előnyös, mert nem kell eljutni orvoshoz a kezelés megkezdéséért, és semmilyen speciális eszköz nem kell ahhoz, hogy a beteg rögtön megkapja a megfelelő kezelést.
Eddig még csak kezdetleges tesztelések zajlottak az okos sebtapaszra, de az eszköz komoly potenciált mutat.