Minden évben több mint 330 ezer embert diagnosztizálnak vesedaganattal a világon, ezek 80 százaléka úgynevezett világos sejtes veserák, vagy vesecarcinoma (RCC). Ez a vesedaganat-féle azért különösen veszélyes, mert viszonylag későn jelentkeznek a tünetei, viszont ha hamar észreveszik, akár 90 százalékos is lehet a túlélési esély.
Bajt jelez, ha túl sok van ebből a fehérjéből
A bostoni Beth Israel Deaconess Orvosi Központ (BIDMC) és a brit Imperial College London kutatói most felfedezték, hogy a vérben található KIM-1 fehérje mennyisége jelezheti a veserák kialakulásának kockázatát. A KIM-1 (kidney injury molecule, vesekáros molekula) magas szintje akár már a tumor kialakulása előtt öt évvel felfedezhető a vérben, és tisztán kimutatható, hogy összefüggés van közte és a világos sejtes vesedaganat megjelenése között. A kutatók arra is rájöttek, hogy minél több ilyen molekula van a vérben a már beteg páciensek esetében, a túlélési esély annál kisebb.
A Rák és Táplálkozás Európai Jövőbeli Kutatásának (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition, EPIC) adatait is összevetették a tudósok, és kimutatták, hogy azoknak, akik később RCC-ben szenvedtek, nagyjából duplája volt a KIM-1 koncentrációja a vérükben, mint azoknak, akik egészségesek maradtak a kutatási időszak alatt. Az EPIC felmérései egyébként a rák és az életmód összefüggéseit kutatják, ez a világ egyik legnagyobb ilyen összetett tanulmánya.
Elég egy vérvizsgálat, és megtudja, mennyire veszélyeztetett
Amikor lefuttatták azokat a modelleket, amelyek megjósolták, valakinek milyen esélye van a veserák kialakulására,
“Ez egy óriási lépés a jó irányba, mivel a KIM-1 az első vérben található biomarker, amely segíthet megállapítani, ki alacsony kockázatú az RCC veserákra, és ki magas” – írta a sajtóközleményben David Muller, a Clinical Cancer Research tudományos folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője. “De több kutatásra lesz szükségünk, mielőtt ezt széles körben bevezetjük.”
A kutató azt is megjegyezte, hogy a KIM-1 valószínűleg nem abban fog jelentős segítséget nyújtani, hogy a veserákot magát diagnosztizáljuk, mivel az RCC viszonylag alacsony arányban jelenik meg a népesség körében. Inkább a mostani, már létező diagnosztizáló eljárásokban segíthet többet. További kísérletekre szükség lesz, de egy specifikus, erre kifejlesztett tumormarker hozzájárulhat ahhoz, hogy az RCC-t időben észrevegyék, és ezzel drasztikusan javítsák a betegek túlélési esélyeit.
Nyitó illusztráció: AFP