Az afrikai sertéspestis (ASP) hivatalosan április végén jelent meg Magyarországon, eddig Heves megyében mutatták ki a vírust hét vaddisznóban. A betegség emberre nem veszélyes, de sertések közt gyorsan terjed, óriási gazdasági károkat képes okozni. Védőoltás nincs ellene, mint ahogy gyógyszer sem, az egyetlen lehetőség ASP felbukkanása esetén a teljes, potenciálisan érintett állomány leölése, vaddisznóknál a jelentős ritkítás.
A kór Heves megyei megjelenésére még nincs hivatalos magyarázat, a nyomozás folyamatban van, előzetes információk szerint szennyezett élelmiszerrel jutott a vaddisznók elé. Itt írtunk erről:
Kárpátaljáról jöhetett a disznó
Az eddigi tapasztalatok szerint – ha az emberi tényezőt kihagyjuk – a sertéspestis évi 50-100 kilométert terjed a fertőzött vaddisznók miatt, ezért keletről, a fertőzéssel már régóta küzdő Ukrajna és Románia felől vártuk felbukkanását, hiszen a vad mozgását nem állítja meg az államhatár. Hivatalosan ez most történt meg:
A betegség jelenlétét egy elhullottan, a Nyírerdő Zrt. vadászterületén talált vaddisznóból származó mintában mutatta ki 2018. május 16-án, azaz tegnap a Nébih laboratóriuma, a járványügyi nyomozás jelenleg folyamatban van.
– áll a hivatal közleményében.
Az ASP megállapítását követően az országos főállatorvos – a Heves megyei esethez hasonlóan –minden szükséges intézkedést elrendelt. Ezek közé tartozik többek között, hogy kijelölték a fertőzött, valamint azon belül a betegség szempontjából különösen ellenőrzött területet. Az érintett területekről és a vonatkozó előírásokról részletes tájékoztató található a Nébih honlapján.
Tennivalók
Az ASP jelentőségét az a gazdasági kártétel adja, ami egyrészt a megbetegedett állományok leöléséből, másrészt a kereskedelmi korlátozásokból adódik. A betegség nem csak természetes úton, hanem illegális sertésszállítással, ragályfogó tárgyakkal és fertőzött húst tartalmazó élelmiszerekkel is gyorsan tovább terjedhet.
- A járvány házi sertésekre történő továbbterjedésének meggátlása érdekben:
- Meg kell akadályozni, hogy a házi sertések vaddisznóval érintkezzenek.
- A sertéseket állati eredetű anyagot tartalmazó élelmiszerhulladékkal („moslékkal”) tilos takarmányozni.
- Fontos, ha valaki sertésállományában hirtelen lázas megbetegedést, elhullást, vérzéses tüneteket észlel, 24 órán belül értesítse az állategészségügyi szolgálatot.
Az állategészségügyi hatóság, az országos főállatorvos utasítására, kiemelten ellenőrzi a komoly kockázatot jelentő élőállat szállításokat is. Az utóbbi időszakban 10 ellenőrzés alkalmával mintegy 1.000 malacot kellet leölni, mert nem volt megállapítható a származásuk, az állategészségügyi állapotuk.
Az afrikai sertéspestisről szóló részletes összefoglalónkat itt olvashatja:
(Kiemelt kép: MTI/EPA/Craig Lassig)