Az objektum magyar idő szerint április 15-én 08:41-kor volt a legközelebb a Földhöz, ekkor mintegy 192 300 kilométerre járt bolygónktól – írja a Live Science. A 2018 GE3 átmérője a becslések alapján 48-110 méter, tehát nagyobb, mint a 2013-as cseljabinszki meteor volt.
Egy ekkora objektum ilyen közel meglehetősen ritka vendégnek számít. A legutóbbi hasonló látogató a 2018 CB volt, ez februárban mintegy 70 000 kilométerre száguldott el bolygónk mellett. Igaz, ezen égitest kisebb a mostaninál, átmérője nagyjából 15-40 méter.
Az ekkora aszteroidák ritkán közelítik meg ilyen közel a bolygónkat – évente talán egyszer vagy kétszer
– nyilatkozta februárban Paul Chodas, a NASA Jet Propulsion Laboratory földközeli objektumok megfigyelésével foglalkozó csoportjának vezetője.
A legtöbb aszteroida a Mars és a Jupiter pályája között elhelyezkedő övben kering, bizonyos égitestek ugyanakkor a Földet is megközelítik. Nem ritka, hogy a csillagászok csak néhány nappal vagy órával elhaladásuk előtt azonosítják az objektumokat.
Ennek oka az, hogy az aszteroidák meglehetősen kicsik. A legnagyobb ismert aszteroida, a Vesta, például „csupán” 530 kilométer széles. Az égitestek azonosítását tovább nehezíti gyorsaságuk, illetve felszínük gyenge fényvisszaverő képessége.
Éppen ezért a legegyszerűbben akkor lehet új aszteroidákra bukkanni, amikor több teleszkóp egyszerre kémleli az égboltot. A NASA bolygóvédelmi koordinációs irodájának vezetésével létezik egy program, melynek célja épp az efféle vizsgálatok lebonyolítása. A hatalmas teleszkóphálózattal elsősorban a Földre potenciálisan veszélyes objektumokat keresik.
(Kiemelt kép: Thinkstock)