A szúnyogokat alapvetően haszontalan jószágoknak tartjuk, hiszen csak a vérünket szívják, járványokat terjesztenek, meg éjszaka a fülünkbe zúgnak, amitől nem lehet normálisan aludni. Ám Brazíliában azt remélik, ha genetikailag módosított szúnyogok milliói csapnak egy hatalmas utódnemző bulit, akkor ezzel kiirtják majd az összes konkurens társukat.
A Phys cikke szerint a brazil Piracicaba városában lévő, Oxitec tulajdonú “gyárban” géntechnológiával módosított hímszúnyogokat állítanának elő, melyek a párosodás során átadják a genetikai hibát, melynek segítségével megakadályozható a fertőzések terjedése a szúnyogok pusztulásával. Az Oxitec már 2011 óta végez kísérleteket a témával kapcsolatban, és azt tapasztalták, hogy a nőstényszúnyogok 90 százaléka csőbe húzható ezzel az eljárással, ám a cég éppen csak most kapta meg az engedélyt az eljárás “publikus” használatára.
Hatvanmillió szúnyog egyetlen hét alatt
Jelenleg még csak Piracicaba az egyetlen olyan település, ami úgy döntött, beszáll a programba, és 1,1 millió dolláros szerződést kötött a céggel, az elkövetkezendő négyéves periódusra. Cserébe az Oxitec hetente 60 millió módosított szúnyoggal tudja elárasztani a környéket, ami a 360 000 fős város tekintetében fejenként 27 vérszívót jelent.
Három alapvető tényező van ezeknek a betegségeknek az átvitelében: a szúnyogok, a vírus, és az ember. Amit itt csinálunk, annyi, hogy kiirtjuk a vírusfaktorként tevékenykedő szúnyogokat, ez pedig megszünteti a betegséget
– válaszolta Karla Tepedino az AFP News kérdésére. Ami önmagában tényleg remek dolog, ám azt nem tudni, hogy az egészségre gyakorolt rövidtávú hatás mellett hosszabb időintervallumban milyen problémákat okozhat az ökoszisztémában a szúnyogok kipusztítása. Ezt ugyanis nem nagyon vizsgálta senki.