Tudomány

Jönnek a falra fújható napelemek

Vajon belátható időn belül beköszönt a megfizethető, tiszta energia kora? Egy kanadai tudóscsoport szerint igen, az általuk fejlesztett festékhez hasonló napelemekkel már közel az áttörés.

Az Albertai Egyetemen dolgozó fejlesztők egy olyan megoldással álltak elő, amitől feje tetejére állhat az energiapiac. A Jillian Buriak kémiaprofesszor vezette csapat cink és foszfor nanorészecskékkel kísérletezett, mivel ezek az anyagok ígéretes tulajdonságaik mellett gyorsan és olcsón beszerezhetőek, szemben az eddig használt ritka kadmiummal, ráadásul mentesülnek az ólom-alapú nanorészecskékre vonatkozó gyártási korlátozások alól.

Lázas munkájuk eredményeképp felfedezték, hogy a részecskék festékben oldhatóak, és felületre fújva a vékony rétek képes elnyelni a fényt, és vezetik az áramot.  A felfedezés legnagyobb előnye, hogy ezzel olcsóbbá válhat a napelemek gyártása, Buriak műanyag alapja kiváltja a nagyméretű panelekben lévő méregdrága szilikont, és a felszerelést gyakran megnehezítő nagy tömeg is jelentősen csökkent.

A felfedezés fontos lépés a napenergia elterjedésében, ezzel az új típusú megoldással oda is eljuthat az elektromos áram, ahol nincs kiépített hálózat.

„A világ fele most is kiépített hálózat nélkül él, és mivel az elektromosság iránti igény duplájára emelkedik 2050-re, fontos, hogy a megújuló energiaforrások, elérhetősége nőjön, elsősorban a gyártás árának csökkentésével.” mondta el Buriak.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik