Elevennek tetsző izomszövetet, sőt folyékony vért is találtak egy jégbefagyott mamutban orosz tudósok. Az ígéretesnek mondott felfedezést az Orosz Földrajzi Társaság és a Jakutszki Egyetem expedíciója tette az örök fagy birodalmában, egy Malij Ljahovszkij nevű jeges-tengeri szigeten, Szibéria keleti részén. Egy nőstény példányról van szó, amely 10-15 ezer évvel ezelőtt, hatvan évesen pusztulhatott el egy gödörben vagy egy mocsárban.
Oroszországban ma már szinte évente találnak mamutot, de – mint Szemjon Grigorjev expedícióvezető a sajtónak szerdán elmondta – ilyen “kivételesen jó” állapotban konzerválódott lelet még nem került elő. Mint elmondta, egészen élénkvörös, az élő húsra emlékeztető izomszöveteket, sőt nagy meglepetésre folyékony, “nagyon sötét színű” vért is találtak a mamut kiásása közben.
A kutató szerint az állat beleeshetett egy gödörbe vagy elmerült egy mocsárban. Testének alsó fele maradt fenn, felső felének jó részét korabeli ragadozók felfalták.
A biztonságba helyezett mamuttetemet a nyáron nemzetközi expedíció keresi fel további vizsgálatok céljából. Grigorjev szerint a felfedezés “valós esélyt” kínál olyan élő sejtek megtalálására, amelyek lehetővé teszik a mamut klónozását.
A Jakutszki Egyetem tavaly együttműködési megállapodást írt alá Hvang Vu Szukkal, a klónozás világhírű – bár erősen vitatott – specialistájával, aki 2005-ben a világ első klónozott kutyájával állt elő.