Az önbevalláson alapuló vizsgálatba 222 ezernél is több 45 évnél idősebb embert vontak be, adataik alapján pedig úgy találták, hogy az első adatfelvételt követő három év elteltével a halálozási arány 40 százalékkal volt magasabb a napi 11 óránál többet ülők körében és 15 százalékkal a 8-11 órát ülők között azokhoz képest, akik naponta 4 óránál kevesebbet ültek.
Az elemzett adatok Ausztrália 45 and up Study elnevezésű, nagyszabású országos követéses vizsgálatából származtak. Mint kiderült, a felmérésbe bevont emberek 62 százaléka volt túlsúlyos, 87 százalékuk vallotta magáról, hogy kiváló egészségi állapotban van és negyedük állította, hogy naponta legalább 8 órát ül.
Hidde van der Ploeg kutatásvezető, a Sydney-i Egyetem munkatársa szerint már-már tagadhatatlanná válnak az elhúzódó ülés káros hatásai. Kutatásukkal kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy az a nagy résztvevőszám miatt emelkedik ki a korábbiak sorából, valamint azért, mert elsők között vizsgálódott a teljes napi ülési idő ismeretében – az eddigi adatok túlnyomó része ugyanis csupán a televízió előtt töltött időt vette figyelembe.
A szakemberek az eredmények alapján arra figyelmeztetnek, hogy akik a munkaidejük jelentős részét ülve töltik, azok legalább szabadidejükben sétáljanak, mozogjanak, ne pedig a számítógép vagy a televízió előtt ülve töltsék el ezeket az órákat is.