Az Európai Humán Reprodukciós és Embriológiai Társaság (ASHRE) vasárnapi közleménye szerint ha független kutatók is igazolják az iráni orvosok által kidolgozott teszt hatékonyságát, akkor olyan eszközt kaphatnak a nők, amely segíti őket családalapítási terveik pontosításában.
A vérteszt az úgynevezett anti-Müller hormon (AMH) szintjét méri, amely a petefészekben az érett petesejt termelődését, kiszabadulását kontrollálja.
A Fahimeh Ramezáni Tehráni által irányított teheráni kutatócsoport 266, 20 és 49 év közötti nő bevonásával végezte vizsgálatait. A követés 1998-ban kezdődött, és három évenként vettek vérmintákat a nőktől, akik ugyanekkor fizikai vizsgálaton is átestek. A kutatók kidolgoztak egy olyan statisztikai modellt az AMH szintjében bekövetkezett változásokra, amelyből megjósolták, hogy kinél mikor fog bekövetkezni a menopauza.
“Modellünk használatával a menopauza jósolt és bekövetkezett időpontja közti eltérés átlagosan mindössze egyharmad év volt” – hangsúlyozta Tehráni, a Sáhid Beheshti orvostudományi egyetem professzora. A legnagyobb eltérés három-négy év volt az előrejelzésben.
Ha egy 20 éves nő vérében milliliterenként 4,1 nanogrammnál kevesebb az AMH hormon szintje, nagyobb a valószínűsége, hogy korán jelentkezik nála a menopauza, azaz már 45 éves kor előtt. Ezzel szemben azoknak a 20 éves nőknek, akik vérében legalább 4,5 nanogramm AMH mérhető, jó esélyük van arra, hogy csak 50 éves korukon túl következik be náluk a menopauza.
Ez az érték 25 évesen már csak 3,8 nanogramm, 30 évesen pedig 2,9 nanogramm, ami azt mutatja, hogy a női termékenység igen gyorsan csökkenhet az életkorral. “Megállapításunk jelzi, hogy az AMH szintje alkalmasabb lehet egy nő termékenységi státusa meghatározására, mint a kronológiai életkor maga” – magyarázta Tehráni.