Tech

Ritkaföldfémek: több van belőlük, mint az aranyból, mégis új hidegháború kezdődhet miattuk

MARCUS YAM / LOS ANGELES TIMES / Getty Images
MARCUS YAM / LOS ANGELES TIMES / Getty Images
Az elmúlt hónapokban rengeteg szó esett a ritkaföldfémekről a geopolitikai színtéren: Donald Trump lényegében ezek kitermeléséhez kötötte Ukrajna további háborús támogatását, miközben Kína az amerikai vámháborúra reagálva átmenetileg betiltotta az elemek exportját a tengerentúlra. Az átlagember jóformán azt sem tudja, mik ezek, pedig a mindennapi életünkhöz elengedhetetlen termékek alapját is ezek képezik. Cikkünkben bemutatjuk, mik azok a ritkaföldfémek, hogyan zajlik a kitermelésük, kik dominálják a piacot, illetve mégis miért ilyen fontosak napjainkban.

Az Egyesült Államok és más országok évtizedek óta függenek a kínai ritkaföldfémektől, amelyek kitermelése és feldolgozása nehéz, költséges és környezetszennyező, így sokáig viszonylag kevés nemzet vállalkozott rá. Kína azonban jóval a modern elektronikai cikkek elterjedése előtt felfigyelt az ebben rejlő potenciálra, és óriási területeket áldozott fel a ritkaföldfémek kinyerése céljából. Napjainkban globálisan a ritkaföldfém-bányászat 61 százaléka Kínában zajlik, ám mivel Dél-Amerikától kezdve Afrikán át Ázsiáig számos lelőhely felett gyakorol kontrollt, a feldolgozási szakasz feletti ellenőrzése sokkal nagyobb az ázsiai országnak, a Nemzetközi Energiaügynökség szerint egyenesen dermesztő: 92 százalékos.

Jie Zhao / Corbis / Getty Images Ritkaföldfémbánya a kínai Nancheng megyében 2010. október 7-én.

Kína természetesen tisztában van a kezében lévő hatalommal, amivel időről időre vissza is él. Tizenöt évvel ezelőtt például, amikor vitába keveredtek Japánnal a Kelet-kínai-tenger hovatartozása miatt, Peking embargót hirdetett Tokió ellen, amellyel együtt a világ többi része felé is 40 százalékkal csökkentette az exportját. A ritkaföldfémek ára ekkor gyorsan kilőtt, ami cselekvésre késztette az országokat: az amerikai Molycorp és az ausztrál Lynas gyorsan újraindították vagy felpörgették a kitermelésüket, és bár azóta számos lelőhelyet feltártak – többek közt Európában is – a kínai dominanciát a mai napig nem sikerült érdemben megtörni.

Lapunknak nyilatkozva Tsvetomir Nikolov, a Center for the Study of Democracy (CSD) független, interdiszciplináris közpolitikai intézet analitikusa rámutatott: a kínai dominanciát hatalmas állami támogatások, ipari túltermelés és túlméretezett bővítések tartják fenn napjainkig, amely egyúttal sérülékenységet is jelenthet hosszú távon az ázsiai ország számára. Az államadósság emiatt a szakértő szerint jóval száz százalék feletti, a cégek eladósodottsága pedig a 200 százalékot is súrolhatja, ami drasztikus, lévén az EU-ban ez az arány 81 százalékos volt a 27 tagállam átlagát nézve.

Kína célja Nikolov szerint egyértelmű: monopolizálni és centralizálni akarják a piacot, a bányászattól kezdve az ipari termékek gyártásán át egészen az exportig, továbbá az újrahasznosítást is.

A probléma tehát alapvetően nem abból adódik, hogy Kína a ritkaföldfémek legnagyobb kitermelője.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik