Ahogy a 24.hu korábban beszámolt róla, január elején egy óriási aszteroida közelítette meg a Földet, az objektum évtizedek óta nem járt ennyire közel bolygónkhoz. A (887) Alinda nevű objektum a hétvégén éri el látszólagos fényessége csúcsát – írja a The Independent.
A NASA Jet Propulsion Laboratory becslése alapján az Alinda nagyjából 4,1 kilométer átmérőjű, ami földközeli objektumok esetén kifejezetten nagy méretnek számít. A kisbolygó január 8-án mintegy 12,2 millió kilométerre járt, ez csillagászati szempontból igen kis távolság. Legközelebb 2087-ben fog ismét ennyire közel elhaladni.
Egy ekkora aszteroida becsapódva katasztrófát okozna, ám az Alinda belátható időn belül szerencsére nem találkozik a Földdel. Közelsége ugyanakkor izgalmas lehetőséget kínál a profi és amatőr csillagászok számára.
Gianluca Masi, a Virtual Telescope Project munkatársa szerint az objektum január 19-én éri el a 9,4 magnitúdós fényességet, ez lesz a maximuma. Ez az érték még túl halvány a szabadszemes megfigyeléshez, belépőszintű távcsővel ugyanakkor már érezhető lesz az égitest.
Az Alinda az Ikrek csillagképben tűnik majd fel, amely az északi féltekén közvetlenül sötétedés után jelenik meg, és egész éjszaka látható marad. A Virtual Telescope Project ingyenesen közvetíti majd az aszteroida mozgását YouTube-csatornáján magyar idő szerint este 6:30-tól.