Elkezdődött az egyik legismertebb éves „csillaghullás”, a Perseidák meteorzápora – írja cikkében Jamie Carter ismeretterjesztő. A csúcs néhány hét múlva veheti kezdetét.
A legtöbb hullócsillagot ekkor láthatjuk, de a meteorraj ideje alatt máskor is feltűnhetnek a fényjelenségek.
A csúcs alatt a holdciklusból adódóan nem lesz sok a természetes fény, ha tiszta az égbolt, érdemes lesz az eget kémlelni. A megfigyeléshez ajánlott elvonulni az emberi fényszennyezéstől, és türelmesen várni, amíg szemünk alkalmazkodik a sötéthez.
Gyakran olvashatunk arról, hogy a Perseidák maximuma alatt óránként akár 100-150 meteort is láthatunk, ez azonban túlzó, az érték az egész égbolton potenciálisan megjelenő hullócsillagokra vonatkozik. A valós szám ennél jóval alacsonyabb, de így is szép meteorzáporról van szó, a hullócsillagok az égen bárhol feltűnhetnek.
A Perseidák látszólag a Perseus csillagkép felől érkeznek – innen az elnevezésük –, de valójában a 109P/Swift-Tuttle üstökösről leváló parányi szemcsékből állnak. Amikor a Föld áthalad ezen törmeléksávon, a légkörbe belépő darabkák fényjelenségeket alakítanak ki. A rajjal minden nyáron találkozik bolygónk.