Csütörtök délelőtt lesz az év egyetlen bolygófedése, a különleges égi jelenség során a fogyó hold vékony sarlója eltakarja majd a Vénuszt – tájékoztatta a Svábhegyi Csillagvizsgáló hétfőn az MTI-t. Az égi jelenség csillagászati távcsővel lesz igazán jól észlelhető, ezért érdemes ellátogatni valamelyik csillagvizsgálóba.
A Svábhegyi Csillagvizsgáló szerint a délnyugati égbolton lesz látható a 15 százalékos vékony holdsarló, amely a fedés kezdetekor 33 fok magasan jár majd a látóhatár fölött. A távcsőben a nappali égen is fényesen világító Vénusz egy látómezőben lesz a holdsarlóval, és percről perce közelít majd hozzá.
A Vénuszt, azaz az esthajnalcsillagot és a holdat vizsgálva a méret- és a fényességkülönbség óriásinak látszik majd. A Vénusz nagyon apró lesz a holdhoz képest, mivel a holdsarló jelenleg 88-szor nagyobbnak látszódik a Vénusznál. A Vénusz felületi fényessége azonban 25-szörösen meghaladja a holdsarlóét, így az apró félvénusz fényesen világít majd a hatalmas holdsarló mellett.
A holdsarló déli részén a Schickard óriáskrátere is látható lesz, amely 212 kilométeres átmérőjével az egyik legnagyobb becsapódási kráter a Hold felszínén. Nem sokkal e fölött lép majd be a Vénusz.
A Vénusz kilépésére több mint egy órát kell várni.
A jelenség a holdsarló megvilágítatlan, árnyékos oldalán következik majd be. Először a bolygó déli része bukkan fel a fény-árnyék határ mentén, majd 33 másodperc múlva a bolygó külső, íves pereme is „kiszabadul” a holdperem takarásából.
A Svábhegyi Csillagvizsgáló különleges nappali programmal készül erre az alkalomra, amelyen az izgalmas égi találkozót a csillagvizsgáló legnagyobb távcsöveivel, és az Észlelőrét teleszkópjaival is megtekinthetik a látogatók. Emellett a csillagvizsgáló különleges távcsöveiben a Nap titkai is feltárulnak majd. A programra az egyéni látogatók mellett iskolás csoportok jelentkezését is várják a szervezők.