Annak előrejelzése, hogy a naptevékenység miként hathat a Földre, egyáltalán nem egyszerű feladat. Ez igencsak aggasztó, mivel csillagunk extrém esetben komoly pusztítást okozhatna: egy szélsőséges geomágneses vihar a technológiánk tönkretételével az egész modern civilizációt veszélybe sodorhatná.
Egy friss tanulmányban a szakértők egy olyan mesterséges intelligencián alapuló rendszert mutatnak be, amely műholdas adatok alapján adhat ki figyelmeztetéseket – írja az IFLScience.
Bár ez elsőre nem tűnik soknak, mindenképp előrelépésnek tekinthető.
A mély tanulási program képes felismerni a napszélaktivitás mintázatait. A Deep Learning Geomagnetic Perturbation (DAGGER) a Földhöz közeli aktivitást figyeli, ezért tud csak 30 perces figyelmeztetést kiadni, amelyet percenként frissítenek.
„Ezzel a mesterséges intelligenciával most már lehetséges gyors és pontos globális előrejelzéseket készíteni, illetve döntéseket hozni napvihar esetén, ezáltal minimalizálva, vagy akár megelőzve a modern társadalmat sújtó pusztítást” – mondta Vishal Upendran, az Indiai Egyetemközi Csillagászati és Asztrofizikai Központ munkatársa és a csapat tagja.
A kutatók egy 2011 augusztusában, illetve 2015 márciusában bekövetkezett geomágneses vihar előttről származó adatokkal tesztelték a DAGGER-t. A rendszer nemcsak a hatásokat, hanem azok helyét, valamint mértékét is pontosan meghatározta.
A mély tanulás előnye, hogy a mesterséges intelligencia minél több információval találkozik, annál precízebb lesz. Ez azt jelenti, hogy a DAGGER idővel még jobbá válhat az előrejelzésben.