A Dyson V12 olyan szempontból nem újdonság, hogy lényegében a 2021-ben piacra dobott, nagyjából 10 százalékkal drágább V15 karcsúsított verziója, amit némi áttervezésnek köszönhetően egy fokkal kényelmesebb használni, mint az elődjét. Mivel a méret kompaktabb, így a szívóerő és a portartály mérete is csökkent, ugyanakkor felszereltség szempontjából ugyanazt kapjuk, mint a nagytestvér esetében. A teljesen újrahasznosítható kartonból készült és a zseniálisan összelegózott kiegészítők miatt meglepően kicsi dobozból az alábbi alkatrészeket szedtem elő:
- porszívófej portartállyal,
- cserélhető akkumulátor,
- porszívócső,
- motoros, szőrkefés világító tisztítófej,
- motoros szőnyegtisztítófej,
- motoros kárpittisztítófej,
- résszívófej,
- kombinált (széles nyílású és puha kefés) szívófej,
- flexibilis használatot biztosító könyök,
- csőre pattintható fejtároló,
- falra szerelhető dokkoló,
- töltőadapter az akkumulátorhoz.
A felszereltségbe belekötni nem nagyon lehet, és a Dyson precizitását jól példázza, hogy a V12 mellé nem egyszerűen odacsomagolták a V15 porszívócsövét, hanem terveztek egy újat. Ez a variáns a valamivel kisebb teljesítményű motor miatt szűkebb, ráadásul hosszabb is, hiszen a korábbinál kisebb portartály okán az egész porszívófej mérete csökkent – a cső hosszát tehát növelni kellett a kényelmesebb, görnyedésmentes takarításhoz.
Újdonság továbbá, hogy itt már nem kell folyamatosan nyomva tartani a „ravaszt”, hogy szívjon a gép, helyette egy hagyományos bekapcsológombot kapunk. Amit viszont sikerült a lehető legrosszabb helyre, a porszívófej tetejére tenni, ami számomra érthetetlen döntés a tervezők részéről. A korábbi modelleken a nyomva tartott gomb a markolat kényelmesen elérhető helyére került, és nem nagyon találtam rá magyarázatot, hogy az új kapcsoló miért került oda, ahol a markolat helyes használata (tehát porszívózás) közben az ujjunkkal elérhetetlen. Nem tragédia, pár pillanatos kényelmetlenségről van szó, de a jól bevált megoldás után elég furcsa, hogy két kéz kell a be- és kikapcsoláshoz: az egyikkel tartjuk a gépet, a másikkal megnyomjuk a gombot.
Használat közben
Ahogy említettem, a portartály mérete csökkent, így a befogadóképessége is: 0,35 liter a rendelkezésünkre álló űrtartalom, ami relatíve kicsi, tehát egy nagyobb, 70–80 négyzetméteres lakás alapos takarításánál jó eséllyel menetközben ürítésre lesz szükség.
A tesztkörnyezetként funkcionáló, macskával (és az általa hátrahagyott extra kosszal) megbolondított, 40 négyzetméteres lakásban ugyanakkor ez a tartály is bőven elégségesnek bizonyult a megszakításmentes porszívózáshoz.
Ha pedig már megszakítás: a cserélhető akkumulátor nemcsak méretre, de a kapacitást illetően is csökkent. A 2500 milliamperórás telep (a V15-ben 3600) a szőnyegtisztító fejet használva Eco módban 50 percig látta el energiával a motort, a közepesnek számító Auto fokozaton 32 percet mértem, míg a maximumot jelentő Boost lépcsőt választva 7 percig tudtam használni a gépet.
Eco módban 6000 Pascal a szívóerő, míg Auto fokozatra kapcsolva a porszívó a felszívott por mennyiségét, minőségét és a felület típusát figyelembe véve szabályozza a motor teljesítményét a minimum és a maximum között. Esetemben a kikapart macskaalomhoz és a szőnyegre érve azonnal felbúgott a porszívó rögtön felszippantva mindent, és általánosságban elmondhatom, hogy a Boost fokozatra sosem volt szükségem. A középső Auto állásban mindennel megbirkózott a gép, legyen az száraz macskatáp, megszáradt sárdarab, szőr, haj vagy bármi más.
A fokozat a porszívófej tetején található színes kijelző alatti gombbal állítható, és a képernyőről leolvasható az is, hogy adott teljesítmény mellett mennyi ideig bírja még az aksi. Láthatjuk továbbá, hogy a gép milyen koszt szívott fel. Egy szenzor ugyanis tényleg érzékeli a felszedett koszt, és nemcsak ez alapján módosítja a teljesítményt, de a kijelzőn grafikus formában meg is jelenik a statisztika. Ami alapvetően elég nagy parasztvakításnak tűnik, hiszen egy átlagember nem nagyon tud mit kezdeni ezzel az információval. De ha már tényleg figyel erre a gép, akkor miért ne lehetne megjeleníteni, marketing szempontjából pedig fontos, hogy más gyártók modelljei ilyen funkcióval – legjobb tudomásom szerint – egyáltalán nem rendelkeznek.
Praktikus mindenes
Nem ez a legerősebb Dyson porszívó, de a szívóereje így is lekörözi a legtöbb konkurenst, és az üzemidő is olyan, hogy egyetlen töltéssel egy nagyobb lakás is kitakarítható. Emellé a V12 olyan eszköz, amit egész egyszerűen jó használni. A porszívófej mindössze 1,5 kg, és akkor sem több 2,4 kg-nál, mikor rajta a cső és a legnagyobb motoros tisztítófej. Az ember nem fárad el, miközben tartja, és megemelve a sarkokban lévő pókhálókat felszippantva sem küszködünk.
A használatot praktikussá teszi a tartozékrengeteg is: a szőrkefés fej tökéletes padlóra, a szőnyegtisztító fej műanyag görgője tényleg segít abban, hogy kipucoljunk mindent a szálak közül, ráadásul (a kárpitfejben lévőhöz hasonlóan) ez a kivehető kiegészítő úgy lett megtervezve, hogy könnyedén, olló vagy szaggatás nélkül leszedhessük róla a felcsavarodott hajszálakat. Az extra fejeknek (résszívó, kombinált) hála kéziporszívóként, a konyhában és a kocsiban is hatékonyan bevethető a V12, a cső és a motor közé illeszthető, flexibilis könyök pedig akkor jön jól, ha nem akarunk lefeküdni a földre a kanapé vagy az ágy alatti részek kiporszívózásához.
Az egyetlen dolog, amivel nem voltam maximálisan megelégedve, az a szőrkefés fej súrlófénye. Manapság minden jobb porszívó rendelkezik ezzel a funkcióval, és a Dyson úgy érezte, hogy ezt is meg kell reformálnia, így a megszokott LED fények helyett itt egy padlót bevilágító lézert kapunk. Zöld színű, menőn néz ki, csak van egy olyan gond vele, hogy a tisztítófej jobb sarkába került, és a fénye nem elég erős ahhoz, hogy egy világos szobában rendesen bevilágítsa a padlót.
Sötétben, félhomályban nagyszerűen működik, de napfénynél vagy a lámpákat felkapcsolva egyáltalán nem olyan hatékony ez a megoldás, mint a konkurenseknél a szívófej orrába épített 3–5 LED. Azért viszont jár a piros pont, hogy a gyártók közül egyedüliként a Dysonnak jutott eszébe, hogy egy gombbal kikapcsolható legyen a súrlófény, ha úgy érezzük, épp nincs szükségünk rá.
De akkor megéri az árát?
A kérdés sosem könnyű, de azért van válaszom. A Dyson V12 nem hibátlan porszívó (lásd bekapcsológomb, kicsi tartály, súrlófény), de szívóerőben messze lekörözi a legtöbb konkurenst, teljesen jó az üzemideje, a felszereltsége pedig rendkívül praktikus eszközzé teszi.
Ennek megfelelően, ha valaki megteheti, hogy 300 ezer forintért vásároljon porszívót, az biztosan nem fog csalódni ebben a modellben. Ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy a prémium takarítógépek frontján is hatalmas a verseny, és ennyiért válogathatunk a jobbnál jobb megoldások között: elég csak a Miele profi porszívójára gondolni, vagy ott a Philips tavaly tesztelt masinája, ami nemcsak a porszívózást teszi kényelmesebbé, de a feltörlést is.