Kevesen tudják, de az óriáspandákat nagyon egyszerű megkülönböztetni a mintázatuk alapján – legalább is egymásnak és a számítógépeknek, az emberi szem számára ugyanis ezek a különbségek kevésbé észrevehetők. Ezért alkalmaz most a Csengtu Óriáspanda Kutatóbázis arcfelismerő algoritmusokat az állatok megkülönböztetésére – írja a The Verge.
A kutatóbázisban olyan applikációt fejlesztettek, amely segítségével a látogatók képesek egyedi információkat lekérni a több tucat ott lakó pandáról. Az alkalmazás a kutatóknak is hasznos lehet, mivel a vadon élő állatokat is le tudják követni vele. A vendégek szórakoztatása mellett a vadon élő példányok életét is nyomon lehet követni még akkor is, ha azok nehezen megközelíthető helyeken élnek.
A környezetvédő tevékenység hatására az elmúlt években a pandapopuláció kicsit megnőtt, de még így is mindössze nagyjából 2000 példány él Kína hegyvidéki részeiben szabadon.
Mint az összes arcfelismerő rendszer, ez is úgy készült, hogy pandaarcokat tápláltak bele, nagyjából 120 ezer állat képét, valamint több tízezer videót róluk. A program olyan, megkülönböztetésben segítő tulajdonságokra figyel, mint a pandák szájának vagy fülének mérete, vagy a szemek körülötti fekete foltok. Bármilyen furcsán is hangzik, ezek alapján az állatok tökéletesen megkülönböztethetők egymástól – lehet, hogy nem az emberi szem számára, de a szoftvernek mindenképpen.