A „Blue Monday (szomorú hétfő)” állítólag az év legdepresszívebb napja. Minden évben január harmadik hétfőjére esik, és azért annyira nyűgös, mert:
– hétfő,
– az időjárás általában szürke, és hideg,
– messze van már a karácsonyi boldogság,
– messze van még a tavasz,
– alig múlt el azonban az újév, melynek fogadalmai ilyenkorra rend szerint elbuktak.
A „szomorú hétfő” elmélete a Cardiffi Egyetem egyik pszichológusa, Dr Cliff Arnall által jegyzett tanulmányban jelent meg, 2005. január 24-én. Az oktató egy bonyolult, többek között a fenti változókat számba vevő képlettel számolta ki, hogy hová esik a naptárban az év legnyomasztóbb napja.
Nem egészen két évvel később aztán kiderült, hogy Dr Cliff Arnallnak csak annyi köze van a tanulmányhoz, hogy aláírta azt, mert egy PR-ügynökség fizetett neki ezért. A „szomorú hétfőt” valójában a Sky utazási ügynöksége találta ki, hogy arra ösztönözzék az embereket, már január végén egy nyaralás befizetésével próbálják meg felvidítani magukat.
If you are having a bad day, just watch this. pic.twitter.com/8gqex94LJu
— The Invisible Man (@invisibleman_17) January 15, 2018
Az akció minden idők egyik legsikeresebb marketingfogása lett. Gyakorlatilag az összes brit hírportál írt a „Blue Monday” jelenségről, hiszen annak valódiságáért az ország egyik legjobb egyetemének kutatója kezeskedett. Nem véletlen, hogy Ben Goldacre így kezdi a 2006. november 18-án, a The Guardian hasábjain megjelent, leleplező cikkét:
„A Cardiffi Egyetem arra kért bennünket, hogy emeljük ki: a cikkben szereplő Dr Cliff Arnall csak óraadó tanár volt az egyetemen, de február óta már nem dolgozik ott.”
Bár a „szomorú hétfő” létezését cáfoló cikk ugyanúgy bejárta a brit, majd a világsajtót, mint az eredeti átverés, az előbbi makacsul beette magát a köztudatba. Még ma, közel 12 évvel leleplezés után is jelennek meg a „Blue Monday” jelenséget tényként kezelő írások.
“Get a giant dog they said…” 😂😂😂 pic.twitter.com/OdDpLtmfDE
— The Invisible Man (@invisibleman_17) January 15, 2018
A pszichiáterek, pszichológusok, illetve a mentális egészséggel fogalakozó szakemberek pedig évről-évre egyre hangosabban próbálják elmagyarázni, hogy mennyire veszélyes és felelőtlen dolog összemosni a depressziót a hétköznapi melankóliával, illetve tömegeket meggyőzni arról, hogy nekik ma rosszul kellene érezniük magukat.
A legnagyobb brit mentálhigiénés szervezet, a Mental Health Foundation azt írja honlapján, nem létezik olyan, hogy az év legszomorúbb, vagy legvidámabb napja. Bár a környezet, például az időjárás befolyásolhatja az ember hangulatát, mindenkinél másképp csapódnak le ezek a hatások. Hozzáteszik: a mentális egészségért az év minden napján dolgozni kell, és ha szükséges, segíteni másokon, vagy segítséget kérni.